Un nou caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 44 de noi cazuri

Până astăzi, 18 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.632 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.739 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 44 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad23693-1**0,03
3.Argeș2748100,03
4.Bacău2610120,01
5.Bihor2929020
6.Bistrița-Năsăud1189020,02
7.Botoșani1419810,02
8.Brașov4369100,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1258900,01
11.Caraș-Severin1149200,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5765120,06
14.Constanța4298560,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2251120,01
17.Dolj2671300,03
18.Galați2767000,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288210,03
23.Ialomița1079610,01
24.Iași4246610,03
25.Ilfov4516520,05
26.Maramureș2042700,01
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398710,01
29.Neamț1899100,01
30.Olt1463200,03
31.Prahova3548010,05
32.Satu Mare1303150,05
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652000,02
35.Suceava2423310,01
36.Teleorman1373100,03
37.Timiș5439140,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600020,01
40.Vâlcea1645400,03
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183829150,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe    493*-6 
 TOTAL1.081.63244 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Arad a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 5 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total5

Până astăzi, 34.253 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.07.2021 (10:00) – 18.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Iași.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani şi pacienta a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 255. Dintre acestea, 30 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.548.006 teste RT-PCR și 1.667.738 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.028 de teste RT-PCR (2.214 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.814 la cerere) și 9.804  teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 410 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 29.846 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 12 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 193 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 iulie, 348 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 57.856 de lei.

loading...