Încă opt noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 271 de noi cazuri

Până astăzi, 4 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.083.982 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.048.072 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 271 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130130,04
2.Arad2372140,04
3.Argeș2751040,03
4.Bacău2615860,06
5.Bihor2931210,02
6.Bistrița-Năsăud1192460,06
7.Botoșani1421510,03
8.Brașov4371930,03
9.Brăila1331610,04
10.Buzău1260940,03
11.Caraș-Severin1150400,02
12.Călărași1010990,10
13.Cluj57794210,12
14.Constanța43128240,12
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2254370,04
17.Dolj2676620,06
18.Galați2770360,04
19.Giurgiu1104700,04
20.Gorj922930,02
21.Harghita829900,02
22.Hunedoara22930120,07
23.Ialomița1081330,02
24.Iași42592100,09
25.Ilfov45312150,22
26.Maramureș2046330,06
27.Mehedinți835020,02
28.Mureș2401100,02
29.Neamț1902070,02
30.Olt1464620,03
31.Prahova35560150,07
32.Satu Mare1308250,09
33.Sălaj1095900,03
34.Sibiu2653400,03
35.Suceava2428380,04
36.Teleorman1375200,05
37.Timiș54521130,11
38.Tulcea845600,05
39.Vaslui1602130,03
40.Vâlcea1646230,01
41.Vrancea1070010,01
42.Mun. București184321450,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe    727*19 
 TOTAL1.083.982271 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 43 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ3
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
 Total43

Până astăzi, 34.298 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.08.2021 (10:00) – 04.08.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP un decese (bărbat), al unui pacient infectat cu noul coronavirus, internat într-un spital din județul Maramureș.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și pacientul a prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 456. Dintre acestea, 67 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate  8.737.920 de teste RT-PCR și 1.898.251 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.223 de teste RT-PCR (6.078 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.145 la cerere) și 15.525 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.289 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 610 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.738 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.