GCS: 13 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 326 de noi cazuri

Până astăzi, 11 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.085.738 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.048.947 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 326 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2131540,06
2.Arad2374570,07
3.Argeș2753580,04
4.Bacău2621650,09
5.Bihor2933150,05
6.Bistrița-Năsăud11966130,13
7.Botoșani1422640,04
8.Brașov4375160,05
9.Brăila1333360,05
10.Buzău1261510,03
11.Caraș-Severin1152230,06
12.Călărași1015690,21
13.Cluj57884150,22
14.Constanța43210110,21
15.Covasna856100
16.Dâmbovița2258280,08
17.Dolj2681180,09
18.Galați2774690,07
19.Giurgiu1106320,07
20.Gorj923220,02
21.Harghita830200,02
22.Hunedoara2295570,08
23.Ialomița1083130,08
24.Iași42652140,10
25.Ilfov4541190,31
26.Maramureș2048760,06
27.Mehedinți835200,04
28.Mureș2402840,04
29.Neamț1904340,05
30.Olt1466030,04
31.Prahova3560540,10
32.Satu Mare1309860,10
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2656030,05
35.Suceava24340130,07
36.Teleorman1377240,06
37.Timiș5459090,16
38.Tulcea847140,07
39.Vaslui1603410,03
40.Vâlcea1647610,04
41.Vrancea1071050,02
42.Mun. București184711580,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe    889*42 
 TOTAL1.085.738326 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 49 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ2
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV4
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI10
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA1
 Total49

Până astăzi, 34.331 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.08.2021 (10:00) – 11.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 8 decese (6 bărbați și 2 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bacău, Caraș-Severin, Galați, Prahova, Suceava, Sibiu, Teleorman și Municipiul București.

Facem precizarea că persoana decedată în județul Sibiu s-a infectat în Spania.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 60-69 ani și 4 la categoria de vârstă peste 70-79 ani.

 7 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 710. Dintre acestea, 96 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.830.930 de teste RT-PCR și 2.002.411 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.814 teste RT-PCR (6.044 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.770 la cerere) și 15.488 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.881 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 845 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.615 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.