GCS: 16 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 544 noi cazuri

Până astăzi, 17 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.088.053 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.050.342 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 544 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2132330,06
2.Arad2377970,1
3.Argeș2759080,1
4.Bacău26281140,12
5.Bihor2935950,05
6.Bistrița-Năsăud12033150,25
7.Botoșani1424350,04
8.Brașov4378480,09
9.Brăila1335240,08
10.Buzău1263310,05
11.Caraș-Severin1155090,1
12.Călărași1020360,3
13.Cluj57997180,24
14.Constanța43309230,22
15.Covasna856600,03
16.Dâmbovița2262290,13
17.Dolj2684820,11
18.Galați27795100,11
19.Giurgiu1107310,09
20.Gorj924510,03
21.Harghita830610,02
22.Hunedoara2299430,12
23.Ialomița1085760,14
24.Iași42709170,1
25.Ilfov45526200,4
26.Maramureș20521100,09
27.Mehedinți836030,04
28.Mureș2404730,06
29.Neamț1909090,11
30.Olt1468230,07
31.Prahova35658150,11
32.Satu Mare1312990,12
33.Sălaj1096410,01
34.Sibiu2659600,09
35.Suceava24435160,16
36.Teleorman13804100,12
37.Timiș54672230,18
38.Tulcea847820,09
39.Vaslui1606180,05
40.Vâlcea1650340,07
41.Vrancea1073280,06
42.Mun. București1851521090,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe1192115 
TOTAL1.088.053  

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 82 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA7
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI3
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI1
25ILFOV5
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI19
29MUREŞ0
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA0
33SĂLAJ1
34SATU MARE5
35SIBIU0
36SUCEAVA7
37TELEORMAN2
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total82

Până astăzi, 34.359 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.08.2021 (10:00) – 17.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 6 decese (3 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Bacău, Constanța, Ialomița, Iasi și Teleorman

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria 70-79 de ani.

Toți pacienții decedați au prezentat comorbidități .

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.029 Dintre acestea, 126 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.904.549 de teste RT-PCR și 2.111.404 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuat 15.305 de teste RT-PCR (6.305 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.000 la cerere) și 23.883 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.588 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.105 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.438 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 60 de persoane.