GCS: 22 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 541 noi cazuri

Până astăzi, 18 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.088.594 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.050.600 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 541 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2132630,06
2.Arad2378230,11
3.Argeș2759990,11
4.Bacău26295140,14
5.Bihor2935900,06
6.Bistrița-Năsăud12046130,29
7.Botoșani1424410,05
8.Brașov43801170,1
9.Brăila1335860,08
10.Buzău1263520,06
11.Caraș-Severin1155770,12
12.Călărași10221180,31
13.Cluj58019220,27
14.Constanța43336270,24
15.Covasna856600,03
16.Dâmbovița22636140,13
17.Dolj26865170,12
18.Galați2780270,11
19.Giurgiu1107630,1
20.Gorj924610,05
21.Harghita830820,02
22.Hunedoara2300060,14
23.Ialomița1086140,16
24.Iași42732230,1
25.Ilfov45563370,43
26.Maramureș2052760,1
27.Mehedinți836220,04
28.Mureș24058110,05
29.Neamț19108180,11
30.Olt1468970,07
31.Prahova35683250,12
32.Satu Mare13139100,12
33.Sălaj1096400,01
34.Sibiu2660590,11
35.Suceava24457220,17
36.Teleorman1381060,13
37.Timiș54696240,19
38.Tulcea848020,08
39.Vaslui1606870,06
40.Vâlcea1650410,1
41.Vrancea10743110,07
42.Mun. București1852591070,38
43.Cazuri noi nealocate pe județe120917 
TOTAL1.088.594  

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 99 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD2
3ARGEŞ1
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ4
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI4
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI25
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA9
37TELEORMAN1
38TIMIŞ6
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA1
 Total99

Până astăzi, 34.365 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.08.2021 (10:00) – 18.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 6 decese (3 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Botoșani, Caraș-Severin, Galați, Teleorman, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria 60-69 ani.

Toți pacienții decedați au prezentat comorbidități .

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.085 Dintre acestea,146 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.920.131 de teste RT-PCR și 2.130.866 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.582 de teste RT-PCR (6.381 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.201 la cerere) și 19.462 de teste rapide antigenice.