GCS: 13 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 628 noi cazuri

Până astăzi, 20 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.089.817 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.051.504 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 628 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2134060,06
2.Arad2380330,12
3.Argeș27623140,14
4.Bacău26333250,17
5.Bihor29385110,08
6.Bistrița-Năsăud12073170,33
7.Botoșani1424940,05
8.Brașov43838270,11
9.Brăila1336200,1
10.Buzău1264330,05
11.Caraș-Severin11571100,13
12.Călărași10245120,29
13.Cluj58075310,28
14.Constanța43387280,24
15.Covasna857130,03
16.Dâmbovița22668130,16
17.Dolj26892140,12
18.Galați2783890,15
19.Giurgiu1109150,1
20.Gorj925120,05
21.Harghita831710,02
22.Hunedoara2302870,17
23.Ialomița1087360,16
24.Iași42771250,11
25.Ilfov45639240,48
26.Maramureș20543100,1
27.Mehedinți836600,04
28.Mureș2407270,07
29.Neamț19144170,12
30.Olt1469640,08
31.Prahova35711110,12
32.Satu Mare13160110,12
33.Sălaj1097040,02
34.Sibiu26632100,13
35.Suceava24487130,19
36.Teleorman1383050,13
37.Timiș54759490,18
38.Tulcea848630,09
39.Vaslui1608530,07
40.Vâlcea1651430,1
41.Vrancea1075450,08
42.Mun. București1855131180,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe122955 
 TOTAL1.089.817  

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 97 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ4
4BACĂU7
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ4
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV6
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI23
29MUREŞ2
30NEAMŢ3
31OLT0
32PRAHOVA4
33SĂLAJ0
34SATU MARE4
35SIBIU3
36SUCEAVA7
37TELEORMAN2
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total97

Până astăzi, 34.388 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.08.2021 (10:00) – 20.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 9 decese ( 4 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Argeș, Arad, Botoșani, Brașov, Constanța, Galați, Hunedoara, Prahova și Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-99 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria peste 80 de ani.

 Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.187 Dintre acestea,167 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.949.362 de teste RT-PCR și 2.172.597 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15196 de teste RT-PCR (4.853 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.343 la cerere) și 23.058 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.277 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.258 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.327 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.