GCS: 72 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.568 noi cazuri

Până astăzi, 4 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.104.766 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.058.215 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.568 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2146570,28
2.Arad24043290,39
3.Argeș27813240,25
4.Bacău26794270,54
5.Bihor29556200,20
6.Bistrița-Năsăud12445400,92
7.Botoșani14412270,23
8.Brașov44139240,41
9.Brăila1344230,22
10.Buzău1279830,30
11.Caraș-Severin1174790,50
12.Călărași1047080,68
13.Cluj58914900,86
14.Constanța43909270,59
15.Covasna859830,08
16.Dâmbovița22844280,28
17.Dolj27275410,49
18.Galați28161350,43
19.Giurgiu11276120,61
20.Gorj9371160,25
21.Harghita838050,18
22.Hunedoara23246140,42
23.Ialomița10971110,31
24.Iași43247570,36
25.Ilfov46286611,15
26.Maramureș20906610,45
27.Mehedinți846280,28
28.Mureș24219320,19
29.Neamț19560420,62
30.Olt14908290,38
31.Prahova36138590,43
32.Satu Mare137241100,90
33.Sălaj11067190,23
34.Sibiu26946150,58
35.Suceava25060720,52
36.Teleorman14142340,70
37.Timiș55608770,87
38.Tulcea857580,34
39.Vaslui16318400,31
40.Vâlcea1663590,27
41.Vrancea10917210,32
42.Mun. București1880371870,97
43.Din străinătate**103428 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    908*96 
 TOTAL1.104.7661.568 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 169 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD1
3ARGEŞ5
4BACĂU7
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI6
8BRĂILA1
9BRAŞOV4
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ8
14CONSTANŢA8
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ3
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ4
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI4
25ILFOV5
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ2
30NEAMŢ2
31OLT4
32PRAHOVA6
33SĂLAJ2
34SATU MARE10
35SIBIU0
36SUCEAVA5
37TELEORMAN10
38TIMIŞ10
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI2
42VRANCEA0
 Total      169

Până astăzi, 34.678 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.09.2021 (10:00) – 04.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 28 de decese (18 bărbați și 10 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bistrița-Năsăud, Buzău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Iași, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Suceava, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 28 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 de ani, 6 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.887. Dintre acestea, 358 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 84 sunt minori, 82 fiind internați în secții și 2 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.159.963 de teste RT-PCR și 2.506.675 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.107 teste RT-PCR (5.074 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.033 la cerere) și 28.665 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 10.233 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.696 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.583 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 75 de persoane.