GCS: 95 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 2.226 noi cazuri

Până astăzi, 9 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.113.381 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.062.366 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.226 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21558240,37
2.Arad24210530,53
3.Argeș27939210,37
4.Bacău27044540,66
5.Bihor29691390,35
6.Bistrița-Năsăud12689571,23
7.Botoșani14583640,46
8.Brașov44322430,48
9.Brăila13487110,23
10.Buzău12861150,35
11.Caraș-Severin11864370,64
12.Călărași10545180,71
13.Cluj593571251,14
14.Constanța442511000,75
15.Covasna861280,12
16.Dâmbovița22958270,36
17.Dolj27557920,72
18.Galați28361540,63
19.Giurgiu11404360,81
20.Gorj9444230,37
21.Harghita8419130,19
22.Hunedoara23343320,47
23.Ialomița11048180,39
24.Iași43538850,52
25.Ilfov46612821,41
26.Maramureș212381080,84
27.Mehedinți8523150,38
28.Mureș24345480,31
29.Neamț19711340,76
30.Olt15043400,58
31.Prahova36375860,56
32.Satu Mare140931141,70
33.Sălaj11156290,45
34.Sibiu27103540,67
35.Suceava25405950,78
36.Teleorman14308520,91
37.Timiș561291461,20
38.Tulcea861270,42
39.Vaslui16465350,51
40.Vâlcea16731290,38
41.Vrancea11027200,52
42.Mun. București1894443951,26
43.Din străinătate**114928 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  827*-240 
TOTAL1.113.3812.226 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 240 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD6
3ARGEŞ3
4BACĂU6
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI8
8BRĂILA1
9BRAŞOV5
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ13
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI12
19GIURGIU1
20GORJ4
21HARGHITA0
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV7
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI42
29MUREŞ2
30NEAMŢ9
31OLT4
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE10
35SIBIU3
36SUCEAVA15
37TELEORMAN4
38TIMIŞ15
39TULCEA0
40VÂLCEA5
41VASLUI3
42VRANCEA3
 Total240

Până astăzi, 34.871 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.09.2021 (10:00) – 09.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 79 de decese (42 bărbați și 37 femei), dintre care 40 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Ilfov, Ialomița, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 79 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

72 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 40 de decese anterioare intervalului de referință, 1 produs din luna octombrie 2020, 6 din noiembrie 2020, 14 din decembrie 2020, 6 din ianuarie 2021, 1 din februarie 2021, 2 din martie 2021, 5 din aprilie 2021, 3 din mai 2021 și 2 din iunie 2021, din București și județul Ilfov. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 39 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.985. Dintre acestea, 523 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 99 sunt minori, 91 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.227.747 de teste RT-PCR și 2.614.073 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.261 de teste RT-PCR (6.721 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.540 la cerere) și 23.967 de teste rapide antigenice.