GCS: 203 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 7.116 noi cazuri

Până astăzi, 24 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.180.097 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 514 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.093.151 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.116 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 136 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba224351091,78
2.Arad255651422,29
3.Argeș289091631,24
4.Bacău285681711,70
5.Bihor308811161,43
6.Bistrița-Năsăud139321063,15
7.Botoșani15832852,26
8.Brașov457982151,65
9.Brăila14012401,13
10.Buzău13509631,09
11.Caraș-Severin12634931,91
12.Călărași113431042,07
13.Cluj623753473,16
14.Constanța466451942,48
15.Covasna8874200,83
16.Dâmbovița23763861,22
17.Dolj297863272,69
18.Galați295891141,68
19.Giurgiu121551072,23
20.Gorj9999421,31
21.Harghita8766370,82
22.Hunedoara242711011,54
23.Ialomița11697841,70
24.Iași460561921,91
25.Ilfov492493384,46
26.Maramureș231161173,11
27.Mehedinți92891011,93
28.Mureș25154981,13
29.Neamț20770941,53
30.Olt162221312,21
31.Prahova383661372,08
32.Satu Mare155151043,50
33.Sălaj11833782,15
34.Sibiu28115891,88
35.Suceava275922032,32
36.Teleorman154311202,63
37.Timiș601774703,98
38.Tulcea8918381,04
39.Vaslui177711181,97
40.Vâlcea17400551,48
41.Vrancea11647351,38
42.Mun. București1983369913,77
43.Din străinătate**145414 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6348*727 
 TOTAL1.180.0977.116 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 634 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD13
3ARGEŞ6
4BACĂU13
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI16
8BRĂILA1
9BRAŞOV22
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ23
14CONSTANŢA28
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ22
18GALAŢI20
19GIURGIU6
20GORJ7
21HARGHITA6
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA7
24IAŞI30
25ILFOV27
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI115
29MUREŞ8
30NEAMŢ16
31OLT20
32PRAHOVA14
33SĂLAJ8
34SATU MARE15
35SIBIU1
36SUCEAVA37
37TELEORMAN11
38TIMIŞ39
39TULCEA1
40VÂLCEA7
41VASLUI20
42VRANCEA6
 Total   634

Până astăzi, 36.109 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.09.2021 (10:00) – 24.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 145 de decese (78 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 145 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 8 la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 la categoria de vârstă 50-59 ani, 35 la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 la categoria de vârstă peste 80 ani.

133 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.476. Dintre acestea, 1.116 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 255 sunt minori, 239 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.484.993 de teste RT-PCR și 3.019.261 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.211 teste RT-PCR (9.432 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.779 la cerere) și 35.449 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 43.720 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.521 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.072 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 225 de persoane.