GCS: 175 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 6.333 noi cazuri

Până astăzi, 26 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.194.106 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 821 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.098.154 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.333 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 164 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22594662,10
2.Arad258831192,60
3.Argeș291181541,55
4.Bacău288791341,95
5.Bihor311291071,74
6.Bistrița-Năsăud14126883,52
7.Botoșani16025702,51
8.Brașov460481112,07
9.Brăila14145561,46
10.Buzău13665701,37
11.Caraș-Severin12784612,23
12.Călărași11497692,51
13.Cluj629192613,74
14.Constanța471112932,92
15.Covasna8920241,06
16.Dâmbovița23914791,40
17.Dolj303903313,28
18.Galați299522542,02
19.Giurgiu12326742,69
20.Gorj10096481,54
21.Harghita8834220,98
22.Hunedoara24515751,92
23.Ialomița11824922,13
24.Iași468503992,34
25.Ilfov498452915,38
26.Maramureș233611143,39
27.Mehedinți9471852,47
28.Mureș25334571,32
29.Neamț20956891,75
30.Olt165541732,73
31.Prahova388541872,44
32.Satu Mare15705743,50
33.Sălaj11980622,51
34.Sibiu28245522,19
35.Suceava280121752,59
36.Teleorman156461033,01
37.Timiș611064424,87
38.Tulcea8989361,27
39.Vaslui180231132,29
40.Vâlcea17547741,70
41.Vrancea11787541,59
42.Mun. București1997976534,35
43.Din străinătate**14739 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  7877*433 
TOTAL1.194.1066.333 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 468 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD8
3ARGEŞ7
4BACĂU10
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI3
8BRĂILA2
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA13
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ40
18GALAŢI12
19GIURGIU16
20GORJ4
21HARGHITA0
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA3
24IAŞI19
25ILFOV44
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
29MUREŞ6
30NEAMŢ4
31OLT15
32PRAHOVA6
33SĂLAJ8
34SATU MARE23
35SIBIU3
36SUCEAVA9
37TELEORMAN22
38TIMIŞ15
39TULCEA2
40VÂLCEA4
41VASLUI6
42VRANCEA6
 Total468

Până astăzi, 36.341 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.09.2021 (10:00) – 26.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 111 decese (58 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita,  Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea.

Dintre cele 111 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 la categoria de vârstă peste 80 ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.313. Dintre acestea, 1.220 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 267 sunt minori, 246 fiind internați în secții și 21 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.523.585 de teste RT-PCR și 3.092.303 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.062 de teste RT-PCR (6.201 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.861 la cerere) și 28.208 teste rapide antigenice.