GCS: 352 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 12.032 noi cazuri

Până astăzi, 30 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.233.668 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.575 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.118.816 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.032 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 187 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba231281842,61
2.Arad267202793,49
3.Argeș297321542,16
4.Bacău296282122,40
5.Bihor318482292,33
6.Bistrița-Năsăud146111643,95
7.Botoșani165631412,89
8.Brașov469112322,62
9.Brăila145351201,97
10.Buzău141871401,94
11.Caraș-Severin131361102,76
12.Călărași118351193,01
13.Cluj644735154,79
14.Constanța483884493,54
15.Covasna9060421,3
16.Dâmbovița244391591,78
17.Dolj316033444,41
18.Galați308083852,68
19.Giurgiu126851183,60
20.Gorj10396731,92
21.Harghita9025801,16
22.Hunedoara251251772,57
23.Ialomița122261102,87
24.Iași484526913,19
25.Ilfov514865257,18
26.Maramureș240591903,64
27.Mehedinți100791623,51
28.Mureș259271811,66
29.Neamț215101732,11
30.Olt171001803,44
31.Prahova401834083,16
32.Satu Mare160771213,57
33.Sălaj124321473,19
34.Sibiu287191072,60
35.Suceava291333523,05
36.Teleorman163632403,86
37.Timiș632497296,34
38.Tulcea9218831,66
39.Vaslui186801722,89
40.Vâlcea179041272,12
41.Vrancea121321551,9
42.Mun. București20813723086,64
43.Din străinătate**154423 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  10222*422 
TOTAL1.233.66812.032 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 928 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD12
3ARGEŞ16
4BACĂU33
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI8
8BRĂILA4
9BRAŞOV28
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ18
14CONSTANŢA33
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ42
18GALAŢI33
19GIURGIU14
20GORJ11
21HARGHITA4
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA6
24IAŞI49
25ILFOV51
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ13
30NEAMŢ20
31OLT15
32PRAHOVA19
33SĂLAJ8
34SATU MARE16
35SIBIU9
36SUCEAVA34
37TELEORMAN42
38TIMIŞ36
39TULCEA5
40VÂLCEA11
41VASLUI17
42VRANCEA13
 Total928

Până astăzi, 37.041 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.09.2021 (10:00) – 30.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 176 de decese (89 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj,  Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 176 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  0-9 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 la categoria de vârstă 60-69 ani, 62 la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 ani.

165 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent

Din totalul de 176 de pacienți decedați, 163 erau nevaccinați și 13 vaccinați. Dintre cei 13 pacienți vaccinați, 11 prezentau comorbidități, 1 nu prezenta comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 58 și 86 de ani.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.168. Dintre acestea, 1.364 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 315 sunt minori, 299 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.611.012 teste RT-PCR și 3.245.416 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.581 de teste RT-PCR (12.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.806 la cerere) și 42.395 de teste rapide antigenice.