GCS: 284 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 14.744 noi cazuri

Până astăzi, 6 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.303.900 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.842 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.148.983 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 14.744 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 264 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba242222254,42
2.Arad282502935,35
3.Argeș311742683,63
4.Bacău308852673,24
5.Bihor332273243,45
6.Bistrița-Năsăud153311404,79
7.Botoșani175001653,60
8.Brașov486554264,37
9.Brăila152691733,47
10.Buzău150382093,13
11.Caraș-Severin137341393,78
12.Călărași124451084,08
13.Cluj672335486,54
14.Constanța503024025,20
15.Covasna9271441,91
16.Dâmbovița254392712,96
17.Dolj339695706,49
18.Galați318902613,81
19.Giurgiu13197465,03
20.Gorj10920922,65
21.Harghita9401871,83
22.Hunedoara261882714,15
23.Ialomița128991594,45
24.Iași514496145,02
25.Ilfov5475552611,32
26.Maramureș252002004,21
27.Mehedinți109291575,72
28.Mureș268151632,65
29.Neamț226812903,18
30.Olt181512054,99
31.Prahova425243495,16
32.Satu Mare166281063,47
33.Sălaj132031605,43
34.Sibiu297971284,07
35.Suceava306072844,01
36.Teleorman173152615,66
37.Timiș666856218,99
38.Tulcea9636982,98
39.Vaslui198592493,90
40.Vâlcea187121743,50
41.Vrancea127731862,88
42.Mun. București222775244510,93
43.Din străinătate**14858 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    15482*2032 
 TOTAL1.303.90014.744 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.437 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD33
3ARGEŞ16
4BACĂU16
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI14
8BRĂILA8
9BRAŞOV34
10BUZĂU36
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ24
14CONSTANŢA40
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ68
18GALAŢI25
19GIURGIU16
20GORJ16
21HARGHITA16
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA14
24IAŞI112
25ILFOV72
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI233
29MUREŞ46
30NEAMŢ33
31OLT26
32PRAHOVA31
33SĂLAJ21
34SATU MARE11
35SIBIU7
36SUCEAVA90
37TELEORMAN131
38TIMIŞ45
39TULCEA15
40VÂLCEA6
41VASLUI10
42VRANCEA19
 Total    1.437

Până astăzi, 38.260 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.10.2021 (10:00) – 06.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 331 de decese (177 bărbați și 154 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 331 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  0-9 ani, 2 la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 la categoria de vârstă 20-29 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 11 la categoria de vârstă 40-49 ani, 32 la categoria de vârstă 50-59 ani, 76 la categoria de vârstă 60-69 ani, 110 la categoria de vârstă 70-79 ani și 91 la categoria de vârstă peste 80 ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 15 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, produse în luna septembrie, ale unor pacienți din Municipiul București. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 328 de decese.

Din totalul de 331 de pacienți decedați, 303 erau nevaccinați și 28 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 48 și 90 de ani și prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.569. Dintre acestea, 1.513 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 400 sunt minori, 377 fiind internați în secții și 23 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.745.181 de teste RT-PCR și 3.483.363 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.351 de teste RT-PCR (14.796 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.555 la cerere) și 42.920 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 89.770 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.369 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 222 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.913 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 751 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 5 octombrie, 1.123 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 205.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.753 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.