GCS: 120 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 9.187 noi cazuri

Până astăzi, 25 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.571.115 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 7.275 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.331.225 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 9.187 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 152 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2912817710,23
2.Arad342882069,31
3.Argeș382344939,25
4.Bacău360762615,23
5.Bihor406763069,01
6.Bistrița-Năsăud176191145,13
7.Botoșani204381004,79
8.Brașov569613239,63
9.Brăila191301788,85
10.Buzău193241467,37
11.Caraș-Severin16152835,62
12.Călărași155411897,73
13.Cluj769183749,38
14.Constanța6079644210,03
15.Covasna108001335,35
16.Dâmbovița309651968,12
17.Dolj407502047,24
18.Galați373262666,45
19.Giurgiu168982579,45
20.Gorj13241964,94
21.Harghita11626625,20
22.Hunedoara303831497,11
23.Ialomița1645415010,05
24.Iași635711938,97
25.Ilfov6612454816,95
26.Maramureș281151164,14
27.Mehedinți13864987,92
28.Mureș324851277,28
29.Neamț271721136,14
30.Olt225382397,56
31.Prahova5422946511,35
32.Satu Mare18429793,32
33.Sălaj15576586,94
34.Sibiu348662176,99
35.Suceava348581204,06
36.Teleorman21167398,08
37.Timiș7733539510,14
38.Tulcea11754826,99
39.Vaslui241142596,10
40.Vâlcea223381567,25
41.Vrancea153001035,08
42.Mun. București274242192316,24
43.Din străinătate**168921 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    21625*-1.069 
 TOTAL1.571.1159.187 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 724 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD17
3ARGEŞ11
4BACĂU17
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI8
8BRĂILA13
9BRAŞOV14
10BUZĂU72
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ11
14CONSTANŢA16
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ8
18GALAŢI13
19GIURGIU11
20GORJ16
21HARGHITA15
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV45
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI169
29MUREŞ31
30NEAMŢ28
31OLT6
32PRAHOVA17
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU5
36SUCEAVA27
37TELEORMAN9
38TIMIŞ17
39TULCEA2
40VÂLCEA6
41VASLUI3
42VRANCEA1
 Total   724

Până astăzi, 44.980 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.10.2021 (10:00) – 25.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 301 decese (151 bărbați și 150 femei), din care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 301 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 20 la categoria de vârstă 50-59 ani, 90 la categoria de vârstă 60-69 ani, 94 la categoria de vârstă 70-79 ani și 76 la categoria de vârstă peste 80 ani.

283 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 14 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele  Bacău și Ialomița,  în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 299 de decese.

Din totalul de 301 pacienți decedați, 272 erau nevaccinați și 29 vaccinați. Cei 29 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 28 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.962. Dintre acestea, 1.855 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 515 sunt minori, 474 fiind internați în secții și 41 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.171.955 teste RT-PCR și 4.195.670 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.604 teste RT-PCR (8.173 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.431 la cerere) și 19.694 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 149.696 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.634 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.972 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 91 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.325 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 octombrie, 3.669 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 747.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...