GCS: 186 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 12.106 noi cazuri

Până astăzi, 30 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.640.607 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.251 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.395.357 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.106 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 141 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3056026210,66
2.Arad3614332110,20
3.Argeș409296659,59
4.Bacău376653235,68
5.Bihor4351251210,36
6.Bistrița-Năsăud181001044,93
7.Botoșani211281364,96
8.Brașov5952254010,39
9.Brăila201851719,29
10.Buzău209033688,18
11.Caraș-Severin168701405,97
12.Călărași162901257,73
13.Cluj796664579,73
14.Constanța6312321410,17
15.Covasna112621055,82
16.Dâmbovița328294578,95
17.Dolj421202446,82
18.Galați392854146,78
19.Giurgiu176361799,59
20.Gorj138851185,02
21.Harghita123991385,69
22.Hunedoara319042397,90
23.Ialomița17535869,56
24.Iași662954728,59
25.Ilfov6863835316,48
26.Maramureș288221083,89
27.Mehedinți145421057,72
28.Mureș345892308,50
29.Neamț285092246,34
30.Olt235621947,63
31.Prahova5726050711,98
32.Satu Mare189821373,50
33.Sălaj162531307,61
34.Sibiu374475969,25
35.Suceava358501863,72
36.Teleorman222431748,14
37.Timiș800086229,82
38.Tulcea123731237,09
39.Vaslui249521505,81
40.Vâlcea239243128,24
41.Vrancea161801425,40
42.Mun. București283139162014,80
43.Din străinătate**17397 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    21849*-604 
 TOTAL1.640.60712.106 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.268 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD26
3ARGEŞ68
4BACĂU23
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI15
8BRĂILA8
9BRAŞOV32
10BUZĂU43
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ24
14CONSTANŢA33
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ21
18GALAŢI23
19GIURGIU17
20GORJ22
21HARGHITA30
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA12
24IAŞI45
25ILFOV65
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI240
29MUREŞ39
30NEAMŢ31
31OLT41
32PRAHOVA27
33SĂLAJ16
34SATU MARE16
35SIBIU8
36SUCEAVA40
37TELEORMAN45
38TIMIŞ50
39TULCEA5
40VÂLCEA23
41VASLUI21
42VRANCEA11
 Total1.268

Până astăzi, 47.324 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.10.2021 (10:00) – 30.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 413 decese (203 bărbați și 210 femei), din care 18 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 413 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 36 la categoria de vârstă 50-59 ani, 107 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 105 la categoria de vârstă peste 80 ani.

380 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 16 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 18 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău, Dolj, Gorj, Maramureș, Ilfov și Municipiul București, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 395 decese.

Din totalul de 413 pacienți decedați, 369 erau nevaccinați și 44 vaccinați. Cei 44 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 41 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.784. Dintre acestea, 1.858 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 421 sunt minori, 390 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.292.290 de teste RT-PCR și 4.426.283 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.113 teste RT-PCR (11.511 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.602 la cerere) și 40.207 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 149.015 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.257 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.621 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 101 persoane.

loading...