GCS: 48 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 7.424 noi cazuri

Până astăzi, 31 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.648.031 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.374 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.405.694 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.424 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 123 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3075819810,54
2.Arad3634420110,19
3.Argeș412993709,46
4.Bacău378992345,73
5.Bihor4385334110,52
6.Bistrița-Năsăud18161614,77
7.Botoșani21157294,79
8.Brașov5984632410,38
9.Brăila20233489,24
10.Buzău210741718,04
11.Caraș-Severin169711015,94
12.Călărași16388987,46
13.Cluj799873219,69
14.Constanța633522299,87
15.Covasna113641025,91
16.Dâmbovița330071788,91
17.Dolj423412216,58
18.Galați394681836,52
19.Giurgiu178071719,11
20.Gorj13963785,06
21.Harghita12485865,71
22.Hunedoara320841808,05
23.Ialomița17628939,18
24.Iași666643698,34
25.Ilfov6899335515,97
26.Maramureș28917953,84
27.Mehedinți14601597,66
28.Mureș348302418,65
29.Neamț286841756,22
30.Olt237802187,50
31.Prahova5783257211,85
32.Satu Mare19080983,56
33.Sălaj16296437,47
34.Sibiu376361898,85
35.Suceava35898483,64
36.Teleorman224472047,90
37.Timiș802532459,64
38.Tulcea12397247,08
39.Vaslui250591075,59
40.Vâlcea240951718,09
41.Vrancea16232525,32
42.Mun. București284601146214,35
43.Din străinătate**17434 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    20524*-1325 
 TOTAL1.648.0317.424 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 764 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD33
3ARGEŞ11
4BACĂU19
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI3
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU19
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ8
18GALAŢI12
19GIURGIU8
20GORJ13
21HARGHITA23
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI35
25ILFOV36
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI149
29MUREŞ39
30NEAMŢ21
31OLT19
32PRAHOVA23
33SĂLAJ11
34SATU MARE8
35SIBIU4
36SUCEAVA34
37TELEORMAN16
38TIMIŞ15
39TULCEA7
40VÂLCEA21
41VASLUI39
42VRANCEA2
 Total     764

Până astăzi, 47.751 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.10.2021 (10:00) – 31.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 427 de decese (202 bărbați și 225 femei), din care 33 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 427 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 124 la categoria de vârstă 60-69 ani, 133 la categoria de vârstă 70-79 ani și 124 la categoria de vârstă peste 80 ani.

393 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 17 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 33 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău, Călărași, Giurgiu, Mureș, Ilfov, Prahova, Suceava, Vâlcea și Municipiul București, 1 în luna septembrie 2021 și 32 în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 394 decese.

Din totalul de 427 pacienți decedați, 386 erau nevaccinați și 41 vaccinați. Cei 41 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 40 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.005. Dintre acestea, 1.874 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 421 sunt minori, 390 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.307.196 de teste RT-PCR și 4.446.278 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.906 teste RT-PCR (7.446 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.460 la cerere) și 19.995 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 148.545 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.993 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.996 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 100 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.106 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 octombrie, 4.338 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 805.990 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...