GCS: Județul Suceava este oficial singurul din țară în „scenariul galben” cu 92 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 5.293 noi cazuri

Până astăzi, 7 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.706.882 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.159 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.496.473 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.293 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 50 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba320211408,78
2.Arad382722199,39
3.Argeș434442037,73
4.Bacău393421825,15
5.Bihor4647717810,50
6.Bistrița-Năsăud18659723,43
7.Botoșani21732553,62
8.Brașov623532099,04
9.Brăila212961307,79
10.Buzău22400897,08
11.Caraș-Severin17640555,39
12.Călărași17021305,76
13.Cluj829323428,67
14.Constanța658212057,73
15.Covasna1171015,12
16.Dâmbovița344251197,95
17.Dolj434381274,80
18.Galați41668965,66
19.Giurgiu18679867,33
20.Gorj14488554,03
21.Harghita13097575,10
22.Hunedoara33547857,62
23.Ialomița18350316,85
24.Iași688312066,37
25.Ilfov7107925812,08
26.Maramureș29717753,49
27.Mehedinți15128535,70
28.Mureș367201508,01
29.Neamț29673685,04
30.Olt24793716,07
31.Prahova603432369,40
32.Satu Mare19714623,47
33.Sălaj16939536,63
34.Sibiu39833508,08
35.Suceava36787922,84
36.Teleorman23325696,75
37.Timiș828322108,18
38.Tulcea13078846,20
39.Vaslui25823844,02
40.Vâlcea25138836,53
41.Vrancea16928424,59
42.Mun. București29283384410,13
43.Din străinătate**18133 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    16743*-266 
 TOTAL1.706.8825.293 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 726 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD23
3ARGEŞ10
4BACĂU15
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI3
8BRĂILA1
9BRAŞOV19
10BUZĂU32
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ21
14CONSTANŢA148
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ5
18GALAŢI12
19GIURGIU6
20GORJ7
21HARGHITA18
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA10
24IAŞI25
25ILFOV18
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ22
30NEAMŢ9
31OLT19
32PRAHOVA21
33SĂLAJ3
34SATU MARE6
35SIBIU8
36SUCEAVA19
37TELEORMAN29
38TIMIŞ14
39TULCEA1
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA1
 Total     726

Până astăzi, 50.755 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.11.2021 (10:00) – 07.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 273 de decese (143 bărbați și 130 femei), din care 10 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 273 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 11 la categoria de vârstă 40-49 ani, 25 la categoria de vârstă 50-59 ani, 71 la categoria de vârstă 60-69 ani, 97 la categoria de vârstă 70-79 ani și 67 la categoria de vârstă peste 80 ani.

244 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 21 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 10 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Vaslui și Vâlcea, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 263 de decese.

Din totalul de 273 de pacienți decedați, 248 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Cei 25 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 23 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.485. Dintre acestea, 1.868 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 314 sunt minori, 283 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.431.253 de teste RT-PCR și 4.689.232 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.072 teste RT-PCR (6.198 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.874 la cerere) și 17.380 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 119.167 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 17.514 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.341 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 118 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.693 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 noiembrie, 3.847 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 731.490 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...