GCS: 18 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.958 de noi cazuri

Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.773.845 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.234 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.670.101 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 38 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33500492,71
2.Arad40882923,78
3.Argeș45628602,2
4.Bacău40759451,35
5.Bihor49478893,48
6.Bistrița-Năsăud19208161,13
7.Botoșani22432211,06
8.Brașov65606963,38
9.Brăila22455252
10.Buzău23857201,92
11.Caraș-Severin18623392,13
12.Călărași17588101,25
13.Cluj869891793,38
14.Constanța68257612,14
15.Covasna12780412,22
16.Dâmbovița36011592,06
17.Dolj44704391,21
18.Galați43534461,38
19.Giurgiu19353141,39
20.Gorj1510481,08
21.Harghita13834121,53
22.Hunedoara35421682,9
23.Ialomița19304181,89
24.Iași70943631,47
25.Ilfov74854762,85
26.Maramureș30810401,53
27.Mehedinți15636101,34
28.Mureș39073712,66
29.Neamț30745251,26
30.Olt25814501,5
31.Prahova62618831,93
32.Satu Mare20460211,36
33.Sălaj17594191,78
34.Sibiu422381033,17
35.Suceava37638180,76
36.Teleorman24732371,93
37.Timiș861331212,94
38.Tulcea13682151,68
39.Vaslui26593221,03
40.Vâlcea26348241,65
41.Vrancea17638121,15
42.Mun. București3014552192,41
43.Din străinătate**19213 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  11613*-181 
TOTAL1.773.8451.958 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 431 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD49
3ARGEŞ16
4BACĂU7
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI5
8BRĂILA3
9BRAŞOV6
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ12
14CONSTANŢA11
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ3
18GALAŢI6
19GIURGIU2
20GORJ6
21HARGHITA7
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA3
24IAŞI18
25ILFOV12
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI53
29MUREŞ19
30NEAMŢ21
31OLT8
32PRAHOVA14
33SĂLAJ4
34SATU MARE2
35SIBIU7
36SUCEAVA15
37TELEORMAN14
38TIMIŞ25
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI4
42VRANCEA3
 Total431

Până astăzi, 55.989 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2021 (10:00) – 26.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 160 de decese (73 bărbați și 87 femei), din care 45 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 160 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 10-99 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 la categoria de vârstă 50-59 ani, 34 la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 la categoria de vârstă peste 80 ani.

150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 45 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Arad, Bacău, Brașov, Bihor, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Suceava și Municipiul București, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 115 decese.

Din totalul de 160 de pacienți decedați, 142 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.338. Dintre acestea, 1.312 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.312 pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.686.762 de teste RT-PCR și 5.230.220 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.917 teste RT-PCR (6.776 în baza definiției de caz și a protocolului medical și  6.141 la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice.