GCS: 19 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 946 de cazuri

Până astăzi, 14 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.794.589 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.655 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.719.084 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 946 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 13 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33.978270.97
2.Arad41.997351.9
3.Argeș46.174230.59
4.Bacău41.155120.41
5.Bihor50.418431.22
6.Bistrița-Năsăud19.37550.4
7.Botoșani22.654120.37
8.Brașov66.673651.16
9.Brăila22.729110.5
10.Buzău24.220210.56
11.Caraș-Severin19.043161.07
12.Călărași17.73930.36
13.Cluj88.309781.3
14.Constanța69.037450.81
15.Covasna13.09450.6
16.Dâmbovița36.432170.66
17.Dolj45.101130.41
18.Galați44.029260.41
19.Giurgiu19.868110.43
20.Gorj15.22260.24
21.Harghita14.03780.5
22.Hunedoara35.927230.93
23.Ialomița19.44880.42
24.Iași71.554230.47
25.Ilfov75.466290.82
26.Maramureș31.265280.7
27.Mehedinți15.77650.42
28.Mureș39.846301
29.Neamț31.097180.44
30.Olt26.06070.47
31.Prahova63.165310.57
32.Satu Mare20.758160.59
33.Sălaj17.78750.64
34.Sibiu43.052581.27
35.Suceava37.932190.29
36.Teleorman24.97330.53
37.Timiș87.417421.36
38.Tulcea13.80470.42
39.Vaslui26.77880.26
40.Vâlcea26.628190.52
41.Vrancea17.78540.27
42.Mun. București304.6282510.85
43.Din străinătate**2.0555 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  10.104*-175 
TOTAL1.794.589946 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 253 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD17
3ARGEŞ3
4BACĂU4
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV9
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ13
14CONSTANŢA13
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI7
19GIURGIU7
20GORJ5
21HARGHITA4
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA0
24IAŞI12
25ILFOV3
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI14
29MUREŞ3
30NEAMŢ4
31OLT9
32PRAHOVA8
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA20
37TELEORMAN7
38TIMIŞ24
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA2
 Total253

Până astăzi, 57.847 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.12.2021 (10:00) – 14.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 106 decese, dintre care 17 anterioare intervalului de referință, (55 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava,Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre decesele înregistrate a fost raportat de DSP Mehedinți și este al unui pacient infectat în Germania, unul raportat de DSP Constanța și este al unui pacient infectat în Federația Rusă și unul este al unui pacient raportat de DSP Bihor și este al unui pacient infectat în Ungaria.

Dintre cele 106 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 la categoria de vârstă peste 80 ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 17 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Giurgiu, Neamț, Suceava, Tulcea, Vaslui, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 89 de decese.

Din totalul de 106 pacienți decedați, 95 erau nevaccinați și 11 vaccinați. Cei 11 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.848. Dintre acestea, 665 sunt internate la ATI. Dintre cei 665 pacienți internați la ATI, 59 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 78 sunt minori, 74 fiind internați în secții și 4 la ATI.