GCS: Nouă cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 598 cazuri

Până astăzi, 25 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.802.396 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.869 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.732.003 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 598 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 27 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.15750.57
2.Arad42.606321.24
3.Argeș46.583200.43
4.Bacău41.339100.23
5.Bihor50.790330.75
6.Bistrița-Năsăud19.49860.21
7.Botoșani22.84190.26
8.Brașov67.361270.63
9.Brăila23.078100.4
10.Buzău24.464160.45
11.Caraș-Severin19.25940.65
12.Călărași17.78740.15
13.Cluj89.277330.9
14.Constanța69.30360.46
15.Covasna13.254130.5
16.Dâmbovița36.570110.34
17.Dolj45.39960.35
18.Galați44.26570.29
19.Giurgiu19.96300.28
20.Gorj15.28800.16
21.Harghita14.15540.33
22.Hunedoara36.14350.6
23.Ialomița19.52750.24
24.Iași71.813290.32
25.Ilfov77.084260.55
26.Maramureș31.473110.47
27.Mehedinți15.80810.15
28.Mureș40.181140.55
29.Neamț31.451140.4
30.Olt26.27530.24
31.Prahova63.68480.39
32.Satu Mare20.939110.41
33.Sălaj17.84950.34
34.Sibiu43.40020.7
35.Suceava38.25090.25
36.Teleorman25.05920.34
37.Timiș87.852290.79
38.Tulcea13.90320.29
39.Vaslui26.88560.18
40.Vâlcea26.76940.41
41.Vrancea17.90640.2
42.Mun. București308.303260.61
43.Din străinătate**2.19810 
44.Cazuri noi nealocate pe județe2.407116 
 TOTAL        1.802.396598 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 125 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD6
3ARGEŞ5
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ6
14CONSTANŢA7
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA1
24IAŞI6
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI16
29MUREŞ1
30NEAMŢ3
31OLT3
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA15
37TELEORMAN3
38TIMIŞ3
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI3
42VRANCEA1
 Total125

Până astăzi, 58.536 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.12.2021 (10:00) – 25.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese, dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ( 11 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Buzău, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 29 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 la categoria de vârstă 70-79 ani și 5 la categoria de vârstă peste 80 ani.

28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad și Timiș, înregistrate în luna noiembrie, respectiv decembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 27 de decese.

 Din totalul de 29 de pacienți decedați, 27 erau nevaccinați și 2 vaccinați. Cei 2 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 70-79 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.373. Dintre acestea, 466 sunt internate la ATI. Dintre cei 468 de pacienți internați la ATI, 43 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 47 sunt minori, 43 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.995.776  de teste RT-PCR și 5.896.527 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.478 de teste RT-PCR (3.352 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.126 la cerere) și 12.342 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.362 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.696 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 109.773 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 42 de persoane.