GCS: 13 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 566 cazuri

Până astăzi, 27 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.803.311  cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.907 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.733.309 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 566 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 19 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.17840,53
2.Arad42.648231,21
3.Argeș46.608250,42
4.Bacău41.358120,23
5.Bihor50.836330,75
6.Bistrița-Năsăud19.516140,21
7.Botoșani22.85150,24
8.Brașov67.390280,58
9.Brăila23.08530,37
10.Buzău24.47480,41
11.Caraș-Severin19.26950,62
12.Călărași17.79200,15
13.Cluj89.337430,86
14.Constanța69.337200,43
15.Covasna13.26170,49
16.Dâmbovița36.596180,35
17.Dolj45.426140,35
18.Galați44.292130,27
19.Giurgiu19.97290,28
20.Gorj15.29210,16
21.Harghita14.16030,27
22.Hunedoara36.183220,61
23.Ialomița19.53670,24
24.Iași71.881380,31
25.Ilfov77.120190,54
26.Maramureș31.50480,47
27.Mehedinți15.81550,15
28.Mureș40.208160,45
29.Neamț31.46050,39
30.Olt26.27610,21
31.Prahova63.729300,36
32.Satu Mare20.94000,35
33.Sălaj17.86140,29
34.Sibiu43.418180,63
35.Suceava38.277130,26
36.Teleorman25.06770,27
37.Timiș87.895210,74
38.Tulcea13.90960,25
39.Vaslui26.89470,17
40.Vâlcea26.78180,41
41.Vrancea17.923110,20
42.Mun. București309.0426720,62
43.Din străinătate**2.22817 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1.686*-657 
 TOTAL        1.803.311566 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 80 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD11
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ2
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA8
37TELEORMAN0
38TIMIŞ4
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total80

Până astăzi, 58.575 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.12.2021 (10:00) – 27.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 24 de decese (13 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dolj, Ialomița, Olt, Satu Mare, Sibiu, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 24 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Dintre cei 24 de pacienți decedați, 20 erau erau nevaccinați și 4 vaccinați. Cei 4 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.467. Dintre acestea, 433 sunt internate la ATI. Dintre cei 433 de pacienți internați la ATI, 39 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 59 sunt minori, 52 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.004.482 teste RT-PCR și 5.917.893 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.274 de teste RT-PCR (2.511 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.763 la cerere) și 15.024 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.210 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.653 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 101.559 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 792 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 decembrie, 813 sancțiuni contravenționale, în valoare de 554.200 lei.