GCS: 29 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.144 cazuri

Până astăzi, 28 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.804.455 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.964 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.734.715 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.144 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 57 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.190120,50
2.Arad42.695471,17
3.Argeș46.61680,42
4.Bacău41.388300,22
5.Bihor50.893570,73
6.Bistrița-Năsăud19.52040,21
7.Botoșani22.863120,23
8.Brașov67.420300,53
9.Brăila23.095100,38
10.Buzău24.486120,38
11.Caraș-Severin19.298290,57
12.Călărași17.79640,14
13.Cluj89.397600,79
14.Constanța69.390530,44
15.Covasna13.26650,45
16.Dâmbovița36.612160,33
17.Dolj45.43370,34
18.Galați44.307150,27
19.Giurgiu19.97640,27
20.Gorj15.29530,15
21.Harghita14.184240,26
22.Hunedoara36.216330,59
23.Ialomița19.54260,24
24.Iași71.945640,29
25.Ilfov77.158380,52
26.Maramureș31.528240,47
27.Mehedinți15.82270,16
28.Mureș40.231230,42
29.Neamț31.476160,39
30.Olt26.28370,21
31.Prahova63.749200,36
32.Satu Mare20.952120,34
33.Sălaj17.87090,25
34.Sibiu43.442240,57
35.Suceava38.306290,25
36.Teleorman25.07470,26
37.Timiș87.962670,71
38.Tulcea13.91560,26
39.Vaslui26.89620,17
40.Vâlcea26.792110,39
41.Vrancea17.93290,19
42.Mun. București309.1781360,61
43.Din străinătate**2.25123 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1.815*129 
 TOTAL        1.804.4551.144 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 165 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD13
3ARGEŞ5
4BACĂU1
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ5
14CONSTANŢA6
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ2
18GALAŢI1
19GIURGIU1
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA4
24IAŞI6
25ILFOV6
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI16
29MUREŞ4
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA14
37TELEORMAN7
38TIMIŞ14
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI5
42VRANCEA2
 Total165

Până astăzi, 58.642 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.12.2021 (10:00) – 28.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 67 de decese (34 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 67 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

65 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți nu au înregistrat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Dintre cei 67 de pacienți decedați, 57 erau erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.418. Dintre acestea, 393 sunt internate la ATI. Dintre cei 393 de pacienți internați la ATI, 34 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 54 sunt minori, 47 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.019.436 teste RT-PCR și 5.950.224 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.954 de teste RT-PCR (5.845 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.109 la cerere) și 32.331 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 7.855 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.628 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 97.810 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 48 de persoane.