GCS: 660 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 19.371 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.371 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 278 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.906 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.0483775,28
2.Arad46.8864305,11
3.Argeș49.3103993,32
4.Bacău47.3536595,22
5.Bihor58.7977648,24
6.Bistrița-Năsăud22.3252206,78
7.Botoșani26.5274804,97
8.Brașov75.7928178,50
9.Brăila23.996501,71
10.Buzău26.4281982,83
11.Caraș-Severin20.8171983,05
12.Călărași18.6601031,88
13.Cluj102.639150813,20
14.Constanța77.2195266,81
15.Covasna14.038742,29
16.Dâmbovița39.0582433,02
17.Dolj48.1013152,68
18.Galați47.3473333,26
19.Giurgiu20.862822,34
20.Gorj16.113651,57
21.Harghita16.6422604,79
22.Hunedoara39.7801575,41
23.Ialomița20.547522,36
24.Iași79.0447814,22
25.Ilfov83.7088369,66
26.Maramureș37.5584417,69
27.Mehedinți16.365681,12
28.Mureș43.6662963,68
29.Neamț35.7473575,05
30.Olt27.2331031,43
31.Prahova67.8464943,27
32.Satu Mare24.6643037,02
33.Sălaj20.0352175,65
34.Sibiu47.8975586,66
35.Suceava47.4686608,46
36.Teleorman25.9981071,77
37.Timiș100.952142010,91
38.Tulcea15.222904,05
39.Vaslui28.5551612,12
40.Vâlcea28.4101863,03
41.Vrancea19.4511392,67
42.Mun. București338.44629488,77
43.Din străinătate**3.72717 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    14.764*879 
 TOTAL2.003.04119.371 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.003.041 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 29.809 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.819.315 pacienți au fost declarați vindecați. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 897 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD13
3ARGEŞ15
4BACĂU28
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI13
8BRĂILA3
9BRAŞOV39
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ34
14CONSTANŢA43
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ18
18GALAŢI13
19GIURGIU6
20GORJ6
21HARGHITA9
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA5
24IAŞI68
25ILFOV57
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI169
29MUREŞ17
30NEAMŢ23
31OLT12
32PRAHOVA24
33SĂLAJ8
34SATU MARE8
35SIBIU12
36SUCEAVA45
37TELEORMAN9
38TIMIŞ60
39TULCEA6
40VÂLCEA6
41VASLUI12
42VRANCEA6
 Total897

Până astăzi, 59.525 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.01.2022 (10:00) – 22.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 48 de decese (23 bărbați și 25 femei), dintre care 4 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj,  Galați, Harghita, Maramureș, Neamț,  Olt, Prahova, Satu Mare, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 48 de decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 10 la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 48 de pacienți decedați, 42 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Neamț, în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.548, cu 143 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 582 de persoane, cu 18 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 582 de pacienți internați la ATI, 70 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 490 sunt minori, 486 fiind internați în secții, cu 13 mai mult decât în ziua anterioară și 4 la ATI, cu 8 mai puțin decât ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.564.022 de teste RT-PCR și 6.881.859 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.247 de teste RT-PCR (13.037 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.210 la cerere) și 50.345 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 103.360 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.542 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.590 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 53 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.677 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 615 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 ianuarie, 1.221 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 232.650 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.