GCS: 371 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 32.671 cazuri

Într-un interval de 24 de ore, pe teritoriul României, au fost înregistrate 32.671 de persoane pozitive cu virusul SARS-CoV-2, dintr-un total de 102.045 teste RT-PCR și antigen efectuate.

Gradul de pozitivare este de 32,01 %.

content-image

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 32.671 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 3.131 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.308 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba43.00881615,47
2.Arad54.67384715,25
3.Argeș56.07461611,89
4.Bacău53.93249110,26
5.Bihor69.61793918,12
6.Bistrița-Năsăud24.86717510,18
7.Botoșani31.27240611,62
8.Brașov85.96950419,03
9.Brăila26.0462275,28
10.Buzău31.3466069,12
11.Caraș-Severin23.6483028,82
12.Călărași20.9722487,09
13.Cluj119.138259526,23
14.Constanța90.631165318,84
15.Covasna15.6593517,21
16.Dâmbovița43.9405968,37
17.Dolj55.42110849,81
18.Galați52.6725938,29
19.Giurgiu22.5301266,73
20.Gorj18.2492405,43
21.Harghita19.2122189,05
22.Hunedoara46.049114913,28
23.Ialomița22.2822515,79
24.Iași91.005126311,51
25.Ilfov92.28796320,83
26.Maramureș44.32164115,09
27.Mehedinți17.8882104,45
28.Mureș49.48624510,60
29.Neamț40.95538510,35
30.Olt29.8643755,69
31.Prahova76.814162010,13
32.Satu Mare28.25935411,17
33.Sălaj23.21031013,49
34.Sibiu57.528110218,70
35.Suceava53.2323719,65
36.Teleorman28.0363295,06
37.Timiș120.423194425,66
38.Tulcea17.72832611,45
39.Vaslui31.5393475,26
40.Vâlcea32.33357510,46
41.Vrancea21.9811626,88
42.Mun. București391.818530324,48
43.Din străinătate**3.9286 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  45.174*807 
TOTAL2.325.01632.671 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 3 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.325.016 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 62.871 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.961.511 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.614 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA38
2ARAD59
3ARGEŞ37
4BACĂU46
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI16
8BRĂILA9
9BRAŞOV52
10BUZĂU34
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN31
13CLUJ56
14CONSTANŢA67
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ50
18GALAŢI14
19GIURGIU21
20GORJ9
21HARGHITA16
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA15
24IAŞI89
25ILFOV65
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI369
29MUREŞ36
30NEAMŢ22
31OLT20
32PRAHOVA41
33SĂLAJ12
34SATU MARE12
35SIBIU39
36SUCEAVA27
37TELEORMAN30
38TIMIŞ104
39TULCEA9
40VÂLCEA23
41VASLUI12
42VRANCEA15
 Total1.614

Până astăzi, 60.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.02.2022 (10:00) – 03.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 111 decese (59 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 111 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  0-9 ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 la categoria de vârstă 70-79 ani și 40 la categoria de vârstă peste 80 ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 111 pacienți decedați, 85 au fost nevaccinați și 26 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 25 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar un pacient decedat nu prezenta comorbidități.Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.719, cu 281 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 993 de persoane, cu 20 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 993 pacienți internați la ATI, 840 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 849 sunt minori, 829 fiind internați în secții, cu 10 mai mult decât în ziua anterioară și 20 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.898.493 de teste RT-PCR și 7.545.065 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 33.656 de teste RT-PCR (19.749 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.907 la cerere) și 68.389 de teste rapide antigenice.