GCS: 382 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 31.776 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 31.776 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 895 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.182 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba43.69969116,71
2.Arad55.61494116,92
3.Argeș56.68861412,36
4.Bacău54.45252010,47
5.Bihor70.42981218,94
6.Bistrița-Năsăud25.35248510,78
7.Botoșani31.61934711,95
8.Brașov87.015104620,33
9.Brăila26.2031576,03
10.Buzău31.83148510,36
11.Caraș-Severin23.9503029,62
12.Călărași21.2312597,91
13.Cluj121.263212526,97
14.Constanța91.972134120,28
15.Covasna15.8602017,95
16.Dâmbovița44.4455059,11
17.Dolj56.447102611,03
18.Galați53.1815099,11
19.Giurgiu22.6921627,20
20.Gorj18.4471986,06
21.Harghita19.3961849,34
22.Hunedoara46.77672714,71
23.Ialomița22.5522706,45
24.Iași92.388138312,31
25.Ilfov93.461117421,57
26.Maramureș44.77245115,27
27.Mehedinți18.0922045,09
28.Mureș50.28379711,83
29.Neamț41.34539010,57
30.Olt30.3114476,52
31.Prahova78.244143011,45
32.Satu Mare28.54828911,01
33.Sălaj23.43822814,45
34.Sibiu58.23670820,51
35.Suceava53.6143829,38
36.Teleorman28.3112755,45
37.Timiș122.245182227,43
38.Tulcea17.99426612,23
39.Vaslui31.8413025,76
40.Vâlcea32.49316011,31
41.Vrancea22.3493687,26
42.Mun. București399.151733326,42
43.Din străinătate**3.93911 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    44.623*-551 
 TOTAL2.356.79231.776 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 4 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.356.792 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 66.053 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.972.402 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.638 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA54
2ARAD50
3ARGEŞ31
4BACĂU36
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI11
8BRĂILA13
9BRAŞOV41
10BUZĂU54
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ52
14CONSTANŢA64
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ45
18GALAŢI30
19GIURGIU9
20GORJ18
21HARGHITA14
22HUNEDOARA42
23IALOMIŢA12
24IAŞI74
25ILFOV72
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI379
29MUREŞ33
30NEAMŢ22
31OLT21
32PRAHOVA56
33SĂLAJ9
34SATU MARE11
35SIBIU40
36SUCEAVA68
37TELEORMAN23
38TIMIŞ96
39TULCEA12
40VÂLCEA18
41VASLUI11
42VRANCEA9
 Total1.638

Până astăzi, 60.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.02.2022 (10:00) – 04.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (63 bărbați și 34 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Teleorman,Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 97 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 97 de pacienți decedați, 78 au fost nevaccinați și 19 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în luna ianuarie 2022, în județul Giurgiu.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.927, cu 208 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.036 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.036 de pacienți internați la ATI, 875 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 850 sunt minori, 826 fiind internați în secții, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară și 24 la ATI, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.931.111  teste RT-PCR și 7.613.882 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 32.618 teste RT-PCR (19.259 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.359 la cerere) și 68.817 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 230.748 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.931 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 102.565 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.