GCS: 263 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 27.346 cazuri

Într-un interval de 24 de ore, pe teritoriul României, au fost înregistrate 27.346  de persoane pozitive cu virusul SARS-CoV-2, dintr-un total de 94.698 teste RT-PCR și antigen efectuate. Gradul de pozitivare este de 28,87 %.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 27.346 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 8.923 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46.25858020,51
2.Arad59.06474020,35
3.Argeș62.65790418,48
4.Bacău56.1393659,94
5.Bihor73.46464519,26
6.Bistrița-Năsăud26.74316210,72
7.Botoșani32.78723011,52
8.Brașov91.959112822,98
9.Brăila27.2362048,42
10.Buzău34.04743713,60
11.Caraș-Severin25.33528911,53
12.Călărași22.3652939,96
13.Cluj130.276184429,52
14.Constanța98.411135023,44
15.Covasna16.6813729,73
16.Dâmbovița46.53348711,58
17.Dolj60.01782614,46
18.Galați55.74646210,70
19.Giurgiu24.08826210,70
20.Gorj19.4022797,96
21.Harghita20.0671528,71
22.Hunedoara49.35678217,09
23.Ialomița23.5642568,80
24.Iași96.28964513,97
25.Ilfov99.547204326,10
26.Maramureș46.41229914,28
27.Mehedinți19.0292187,31
28.Mureș54.11389114,00
29.Neamț42.5572509,93
30.Olt32.3075119,98
31.Prahova83.356120015,74
32.Satu Mare29.70333710,32
33.Sălaj24.23820014,33
34.Sibiu63.445172425,39
35.Suceava54.7372637,57
36.Teleorman29.3662917,55
37.Timiș128.816148129,29
38.Tulcea18.94620912,93
39.Vaslui32.9493266,80
40.Vâlcea35.28866514,57
41.Vrancea23.2402128,19
42.Mun. București435.430789535,31
43.Din străinătate**3.97010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  26.461*-5373 
TOTAL2.482.39427.346 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În total, până astăzi, 9 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.482.394 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 79.374 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.038.716 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.380 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA48
2ARAD41
3ARGEŞ41
4BACĂU24
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI12
8BRAŞOV42
9BRĂILA6
10BUZĂU40
11CARAŞ-SEVERIN6
12CĂLĂRAŞI9
13CLUJ32
14CONSTANŢA63
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ40
18GALAŢI22
19GIURGIU9
20GORJ16
21HARGHITA18
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA15
24IAŞI63
25ILFOV32
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI9
28MUREŞ29
29NEAMŢ23
30OLT26
31PRAHOVA52
32SATU MARE6
33SĂLAJ15
34SIBIU28
35SUCEAVA28
36TELEORMAN37
37TIMIŞ64
38TULCEA4
39VASLUI8
40VÂLCEA13
41VRANCEA5
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI379
 TOTAL1.380

Până astăzi, 61.092 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.02.2022 (10:00) – 09.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 176 de decese (91 bărbați și 85 femei), dintre care 5 decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 176 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 la categoria 50-59 de ani, 24 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 67 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 70 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

171 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Din totalul de 176 de pacienți decedați, 142 au fost nevaccinați și 34  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Brăila și Mureș, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 11.324, cu 241 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.120 de persoane, cu 3 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.120 pacienți internați la ATI, 950 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 811 sunt minori, 794 fiind internați în secții, cu 27 mai puțin decât în ziua anterioară și 17 la ATI, cu 5 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.065.069 de teste RT-PCR și 7.876.953 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 31.463 de teste RT-PCR (18.139 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.324 la cerere) și 63.235 de teste rapide antigenice.