GCS: 96 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 11.967 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.967 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 6.784 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48.17935221,00
2.Arad61.23028521,46
3.Argeș67.324138420,12
4.Bacău57.1401538,39
5.Bihor75.21026717,16
6.Bistrița-Năsăud27.4441259,73
7.Botoșani33.476909,90
8.Brașov95.28042921,92
9.Brăila28.1422739,64
10.Buzău35.61820414,40
11.Caraș-Severin26.33318112,56
12.Călărași23.21614910,58
13.Cluj134.92058526,84
14.Constanța103.02786823,17
15.Covasna17.3831119,87
16.Dâmbovița47.73619712,08
17.Dolj62.86247915,51
18.Galați57.27743511,12
19.Giurgiu25.24322112,58
20.Gorj19.923827,87
21.Harghita20.380247,46
22.Hunedoara51.00413717,26
23.Ialomița24.39511110,71
24.Iași99.65955713,80
25.Ilfov104.19861527,83
26.Maramureș47.2049011,83
27.Mehedinți19.590998,79
28.Mureș55.83919914,28
29.Neamț43.266798,44
30.Olt33.88332512,11
31.Prahova86.70949817,58
32.Satu Mare30.4671328,84
33.Sălaj24.7025612,57
34.Sibiu66.200103026,98
35.Suceava55.417965,81
36.Teleorman30.2422368,73
37.Timiș132.83558627,88
38.Tulcea19.4189011,96
39.Vaslui33.6601136,90
40.Vâlcea36.8627015,43
41.Vrancea23.923678,17
42.Mun. București455.934304438,10
43.Din străinătate**3.9902 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    15.575*-3.159 
 TOTAL2.562.31511.967 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 13 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.562.315 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 89.002 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.114.121 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 696 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD19
3ARGEŞ10
4BACĂU6
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI8
8BRAŞOV11
9BRĂILA3
10BUZĂU19
11CARAŞ-SEVERIN6
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ18
14CONSTANŢA34
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ38
18GALAŢI23
19GIURGIU6
20GORJ14
21HARGHITA5
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA6
24IAŞI31
25ILFOV23
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI9
28        MUREŞ22
29NEAMŢ8
30OLT21
31PRAHOVA18
32SATU MARE0
33SĂLAJ2
34SIBIU14
35SUCEAVA11
36TELEORMAN15
37TIMIŞ25
38TULCEA2
39VASLUI4
40VÂLCEA6
41VRANCEA4
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI194
 TOTAL696

Până astăzi, 61.601 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.02.2022 (10:00) – 13.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 81 de decese (47 bărbați și 34 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 81 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 81 de pacienți decedați, 66 au fost nevaccinați și 15  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Giurgiu, în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.586, cu 308 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.141 de persoane, cu 28 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.141 de pacienți internați la ATI, 976 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 722 sunt minori, 704 fiind internați în secții, cu 30 mai mult decât în ziua anterioară și 18 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.161.854 de teste RT-PCR și 8.063.566 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.093 de teste RT-PCR (8.767 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.326 la cerere) și 23.720 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 218.049 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.053 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 84.459 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 24 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.337 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 februarie, 1.472 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 393.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.