GCS: 201 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 21.885 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 21.885 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 9.816 mai mult decât în ziua anterioară. 2.686 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48.64222719,84
2.Arad62.09758520,72
3.Argeș68.07722619,03
4.Bacău57.4752297,30
5.Bihor75.90350415,47
6.Bistrița-Năsăud27.7161418,78
7.Botoșani33.7251698,48
8.Brașov97.06368820,67
9.Brăila28.6362609,45
10.Buzău36.13842614,11
11.Caraș-Severin26.69022912,14
12.Călărași23.47816810,40
13.Cluj136.517130024,28
14.Constanța104.46878221,58
15.Covasna17.513629,19
16.Dâmbovița48.24632911,48
17.Dolj63.60044015,18
18.Galați57.92925610,57
19.Giurgiu25.60715612,59
20.Gorj20.2482277,53
21.Harghita20.499986,41
22.Hunedoara51.51827416,18
23.Ialomița24.78020410,85
24.Iași100.57065512,85
25.Ilfov105.52052126,55
26.Maramureș47.50623310,00
27.Mehedinți19.8421748,86
28.Mureș56.56951713,72
29.Neamț43.5151977,17
30.Olt34.40325412,50
31.Prahova87.89281817,46
32.Satu Mare30.586487,68
33.Sălaj24.89912911,12
34.Sibiu66.99373225,52
35.Suceava55.6742014,89
36.Teleorman30.5691908,80
37.Timiș134.511112625,70
38.Tulcea19.5457210,43
39.Vaslui33.9161566,53
40.Vâlcea37.46739314,85
41.Vrancea24.2451407,84
42.Mun. București465.207559137,74
43.Din străinătate**4.00912 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    16.266*1746 
 TOTAL2.596.26921.885 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 15 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.596.269 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 93.218 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.167.427 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.569 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA51
2ARAD67
3ARGEŞ28
4BACĂU26
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI6
8BRAŞOV43
9BRĂILA4
10BUZĂU44
11CARAŞ-SEVERIN21
12CĂLĂRAŞI17
13CLUJ40
14CONSTANŢA71
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ46
18GALAŢI31
19GIURGIU18
20GORJ25
21HARGHITA12
22HUNEDOARA45
23IALOMIŢA15
24IAŞI42
25ILFOV40
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI6
28        MUREŞ30
29NEAMŢ11
30OLT56
31PRAHOVA92
32SATU MARE9
33SĂLAJ8
34SIBIU21
35SUCEAVA44
36TELEORMAN28
37TIMIŞ81
38TULCEA4
39VASLUI10
40VÂLCEA13
41VRANCEA11
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI388
 TOTAL1.569

Până astăzi, 61.880 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.02.2022 (10:00) – 15.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 204 decese (123 bărbați și 81 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomiţa, Iași, Ilfov, Maramureş, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 204 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 20-29 de ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 41 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 64 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 80 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

197 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 204 pacienți decedați, 168 au fost nevaccinați și 36  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. 35 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bihor, Covasna, Gorj, Neamț, 1 în luna decembrie 2021 și 8 în luna ianuarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.415, cu 523 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.155 de persoane, similar cu ziua anterioară. Dintre cei 1.155 de pacienți internați la ATI, 986 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 673 sunt minori, 657 fiind internați în secții, cu 120 mai puțin decât în ziua anterioară și 16 la ATI, cu 5 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.201.858 teste RT-PCR și 8.154.711 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.543 de teste RT-PCR (15.278 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.265 la cerere) și 64.935 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 210.752 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.315 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 81.061 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.