GCS: 75 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 8.974 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate  8.974 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.775 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.010 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.06916511,43
2.Arad65.01019712,17
3.Argeș71.6582139,79
4.Bacău58.8741453,45
5.Bihor78.1231717,57
6.Bistrița-Năsăud28.624654,21
7.Botoșani34.580563,85
8.Brașov101.93736211,14
9.Brăila29.942726,36
10.Buzău38.3681498,86
11.Caraș-Severin28.2441358,48
12.Călărași24.543846,61
13.Cluj146.43369016,08
14.Constanța109.44135412,07
15.Covasna18.559685,24
16.Dâmbovița49.826896,32
17.Dolj67.5443159,72
18.Galați60.1941226,27
19.Giurgiu27.0141108,05
20.Gorj21.040394,11
21.Harghita20.901412,52
22.Hunedoara54.0992119,54
23.Ialomița26.074997,32
24.Iași104.6532757,45
25.Ilfov111.89444618,95
26.Maramureș48.460633,92
27.Mehedinți20.720506,08
28.Mureș59.5652428,78
29.Neamț44.375533,10
30.Olt36.5731598,86
31.Prahova92.80530511,52
32.Satu Mare31.339463,37
33.Sălaj25.555525,25
34.Sibiu72.57631415,93
35.Suceava56.543752,21
36.Teleorman32.0801246,69
37.Timiș140.41542114,42
38.Tulcea19.988314,11
39.Vaslui34.942833,61
40.Vâlcea39.0251518,21
41.Vrancea25.186684,28
42.Mun. București500.439261726,34
43.Din străinătate**4.0665 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  3.993*-558 
TOTAL2.717.2898.974 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

În total, până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.717.289 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 107.924 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.430.275 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 725 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD30
3ARGEŞ22
4BACĂU14
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRAŞOV11
9BRĂILA3
10BUZĂU31
11CARAŞ-SEVERIN10
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ20
14CONSTANŢA25
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ30
18GALAŢI15
19GIURGIU4
20GORJ10
21HARGHITA4
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA2
24IAŞI22
25ILFOV32
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUREŞ22
29NEAMŢ6
30OLT12
31PRAHOVA24
32SATU MARE1
33SĂLAJ2
34SIBIU12
35SUCEAVA15
36TELEORMAN32
37TIMIŞ23
38TULCEA2
39VASLUI4
40VÂLCEA11
41VRANCEA8
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI190
 TOTAL725

Până astăzi, 63.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.02.2022 (10:00) – 25.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 120 de decese (72 bărbați și 48 femei), dintre care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara,  Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 120 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 36 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

114 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 120 de pacienți decedați, 102 au fost nevaccinați și 18  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Brăila și Buzău, 2 în luna octombrie 2021, 2 în luna noiembrie 2021 și 1 în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.702, cu 338 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 994 de persoane, cu 8 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 994 de pacienți internați la ATI, 866 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 417 sunt minori, 410 fiind internați în secții, cu 33 mai puțin decât în ziua anterioară și 7 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.391.505 teste RT-PCR și 8.548.421 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.054 de teste RT-PCR (9.716 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.338 la cerere) și 39.686 de teste rapide antigenice.