GCS: 39 de noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 5.461 cazuri

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.461 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.273 mai mult decât în ziua anterioară. 694 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba52.105594,94
2.Arad66.2901105,02
3.Argeș72.727793,37
4.Bacău59.500551,58
5.Bihor79.1121062,98
6.Bistrița-Năsăud29.069482,12
7.Botoșani34.958361,45
8.Brașov104.1782075,02
9.Brăila30.488563,04
10.Buzău39.230783,67
11.Caraș-Severin28.958524,18
12.Călărași24.932322,50
13.Cluj150.5621819,15
14.Constanța111.6861885,15
15.Covasna18.939102,24
16.Dâmbovița50.517692,53
17.Dolj69.4251644,67
18.Galați61.406952,86
19.Giurgiu27.571283,86
20.Gorj21.355341,66
21.Harghita21.078221,01
22.Hunedoara55.278624,83
23.Ialomița26.509363,11
24.Iași106.4931773,27
25.Ilfov114.7283179,42
26.Maramureș48.920491,51
27.Mehedinți21.154462,74
28.Mureș60.803414,13
29.Neamț44.697281,11
30.Olt37.541593,65
31.Prahova94.9671925,13
32.Satu Mare31.675141,37
33.Sălaj25.892202,40
34.Sibiu74.4441717,14
35.Suceava56.945390,86
36.Teleorman32.914724,00
37.Timiș143.6153686,88
38.Tulcea20.142111,33
39.Vaslui35.526531,89
40.Vâlcea39.795583,47
41.Vrancea25.517241,75
42.Mun. București518.897146413,99
43.Din străinătate**4.1487 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  2.224*444 
TOTAL2.776.9105.461 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

În total, până astăzi, 8 martie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.776.910 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 115.251 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.606.660 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 556 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD26
3ARGEŞ8
4BACĂU15
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRAŞOV15
9BRĂILA1
10BUZĂU13
11CARAŞ-SEVERIN6
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ14
14CONSTANŢA17
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ10
18GALAŢI9
19GIURGIU9
20GORJ3
21HARGHITA4
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA5
24IAŞI14
25ILFOV18
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUREŞ7
29NEAMŢ6
30OLT13
31PRAHOVA19
32SATU MARE2
33SĂLAJ2
34SIBIU4
35SUCEAVA8
36TELEORMAN25
37TIMIŞ28
38TULCEA0
39VASLUI3
40VÂLCEA5
41VRANCEA3
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI168
 TOTAL556

Până astăzi, 64.094 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.03.2022 (10:00) – 08.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 101 decese (57 bărbați și 44 femei), dintre care 4 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 101 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 47 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 101 pacienți decedați, 86 au fost nevaccinați și 15  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Brăila și Vaslui, în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.700, cu 353 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 695 de persoane, cu 55 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 695 de pacienți internați la ATI, 621 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 291 sunt minori, 284 fiind internați în secții, cu 53 mai puțin decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.543.336 teste RT-PCR și 8.849.042 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.334 teste RT-PCR (9.008 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.326 la cerere) și 34.627 de teste rapide antigenice.