Atleți suceveni pe podium la Limassol. Claudia Costiuc, locul 1 la 800 de metri, Andrei Ihnatiuc, locul 1 la 3000 de metri și Alexandru Prâsneac locul 2 la 800 de metri

Echipa naţională de juniori 1 a României a participat, cu rezultate excelente, la Concursul Triunghiularul  Cipru  – Israel – România, care s-a desfășurat în Cipru la Limassol și a fost destinat categoriei Juniori.

Din lotul României care a cuprins 30 de atleți au făcut parte şi următorii sportivii legitimați la CSM Dorna Vatra-Dornei: Claudia Ionela Costiuc, care a ocupat locul 1 în proba de 800 metri, Andrei Ihnatiuc sportiv legitimat la CSȘ Rădăuți-CSM Dorna Vatra-Dornei, care a ocupat locul 1 în proba de 3000 metri și mezinul echipei, Alexandru Prâsneac, care a ocupat locul 2 în proba de 800 metri

Cristian Prâsneac, antrenor-profesor la CSM Dorna Vatra-Dornei a declarat că este încântat de evoluția Claudiei Costiuc care a reconfirmat încă o data baremul pentru Campionatul European U 18 de la Jerusalim -Israel și de Alexandru care a făcut o cursă curajoasă cu cel care are cel mai bun timp de până acum pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European în proba de 800 metri care are loc anul acesta în localitatea Banska-Bystrica -Slovacia.

Prâsneac a mulțumit conducerii clubului CSM Dorna Vatra-Dornei cât și sponsorului Apa Bucovina.

Urmatoarele competiții la care participa sportivii de la CSM Dorna Vatra-Dornei:

-Alexandru Prâsneac Grand Prix Viena-Austria proba de 800 metri – 14 mai 2022

-Iluca Valentin-Sorin și Costin Ciprian sportiv cu dubla legitimare CSȘ Rădăuți-CSM Dorna  Vatra-Dornei -Campionatul Balcanic de Alergare montană Câmpulung-Moldovenesc- 14 mai 2022

– Claudia-Ionela Costiuc- Gimnaziada Mondială organizată în Caen-Franța la proba 800 metri în perioada 14-22 mai 2022