Sportiva dorneancă Claudia Costiuc a câștigat titlul de campioană balcanică la proba de 800 de metri la Campionatul Balcanic U 20 organizat în Turcia

Sportiva dorneancă Claudia Costiuc a câștigat proba de 800 de metri a Campionatului Balcanic U 20 desfășurat în Turcia.

Astfel, sâmbătă și duminică (16 -17 iulie) în localitatea Denzili din Turcia s-a deșfășurat Campionatul Balcanic U 20.

La această competiție a luat startul și sportiva dorneacă Claudia Ionela Costiuc legitimată la CSM Dorna Vatra-Dornei și cu dublă legitimare la CSM București.

Ea a câștigat proba de 800 metri și a devenit campioană balcanică.

Antrenor -profesor Cristian Prâsneac a declarat că, aflată în al doilea an la categoria Juniori II, Ionela Claudia Costiuc a luat startul la Campionatul Balcanic U 20 , a reprezentat România în cadrul celei mai prestigioase competiții din regiunea Balcanilor la care au participat 21 de țări.

„A luat startul în proba de 800 metri unde, la final, devine campioana balcanică de Juniori 1 cursă pe care a terminat-o cu timpul de 2 minute 9 secunde și 21 sutimi. Aș vrea să mulțumesc și celor care au stat în spatele acestui rezultat conducerii CSM Dorna Vatra-Dornei cât și sponsorului personal al sportivei, Apa Bucovina”, a menționat Prâsneac.