Intră acum și în grupul de
Prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava a făcut publică decizia de a trimite în judecată pe M.C., în legătură cu presupusele sale acțiuni de agresiune sexuală asupra unor minori.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/09/Abuzul-sexual-asupra-copilului-copil-plans-agresiune-viol-1024x684.jpg)
Potrivit unui comunicat al Parchetului Judecătoriei Suceava, prin ordonanța procurorului din 29 februarie 2024 s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva acestuia pentru două infracțiuni de agresiune sexuală în formă continuată, o infracțiune de viol și coruperea sexuală a minorilor în formă continuată.
Potrivit anchetatorilor, inculpatul ar fi recurs la acțiuni repetate de natură sexuală asupra a două persoane minore, de natură a-i produce inculpatului satisfacție sexuală, profitând de vulnerabilitatea acestora și de imposibilitatea de a-și exprima voința din cauza vârstei fragede. Totodată, M.C. este acuzat că a întreținut un act sexual cu o a treia persoană minoră, toate acestea având loc în timp ce acestea erau temporar în grija sa.
Pe 28 februarie 2024, M.C. a fost reținut pentru 24 de ore, iar a doua zi, procurorii au propus arestarea sa preventivă. Propunerea a fost acceptată, emițându-se un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile. Ulterior, pe 20 martie 2024, procurorii au propus prelungirea măsurii arestării preventive pentru încă 30 de zile, propunere care a fost însușită.
Procurorii au finalizat cercetările în acest caz și au întocmit rechizitoriul, cerând trimiterea în judecată a lui M.C. în stare de arest preventiv pentru faptele menționate.
Intră acum și în grupul de