Intră acum și în grupul de
În perioada 27-31 mai, un grup de 12 elevi de la Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” din Rădăuți, sub îndrumarea doamnelor profesor Pogorevici Ana-Gabriela și Juravle Raluca Geanina, au participat la o activitate de mobilitate internațională în cadrul proiectului Erasmus+ nr. 2023-1-RO01-KA121-SCH-000127785.
Activitatea s-a desfășurat în orașul Katerini, regiunea Pieria, Grecia, în colaborare cu Școala „Platon”. Această experiență unică a oferit elevilor oportunitatea de a-și dezvolta competențele de comunicare în limba engleză, prin interacțiuni directe cu elevii și profesorii școlii partenere.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-03-at-18.47.12_efddd1f0-1024x768.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-03-at-18.47.13_a8cf6ac3-768x1024.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-03-at-18.47.13_af93ec3e-1024x768.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-03-at-18.47.13_c51782f5-1024x768.jpg)
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-03-at-18.47.13_c831380c-1024x768.jpg)
Sub coordonarea cadrelor didactice din Grecia, elevii români au avut ocazia să compare sistemul de învățământ public cu cel privat, analizând avantajele și dezavantajele fiecăruia. Pe lângă activitățile academice, programul a inclus excursii educative la diverse obiective culturale, oferindu-le elevilor ocazia de a învăța mai multe despre cultura și istoria elenă.
Mărturiile elevilor reflectă îndeplinirea obiectivului principal al programului Erasmus+: crearea unui spațiu european al educației. „A fost o experiență extraordinară care ne-a ajutat să ne îmbunătățim abilitățile de comunicare și să înțelegem mai bine diversitatea sistemelor educaționale din Europa”, a declarat unul dintre elevii participanți.
Această mobilitate a demonstrat încă o dată importanța și impactul programului Erasmus+ în dezvoltarea personală și profesională a tinerilor, consolidând relațiile internaționale și promovând schimbul intercultural.
Intră acum și în grupul de