Gheorghe Șoldan spune că noul terminal de la Aeroportul Internațional Suceava va fi finanțat, cel mai probabil, de Banca Europeană de Investiții: Vom avea un aeroport modern de 10.000 de mp ce va face față tuturor cerințelor


Intră acum și în grupul de

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a anunțat, joi, că poartă discuții cu Banca Europeană de Investiții pentru obținerea finanțării noului terminal al Aeroportului Internațional Suceava.

„În acest moment avem desemnat câștigătorul pentru studiul de fezabilitate pentru noul terminal la aeroport. Avem un proiectant de la Iași. Avem un grup de lucru cu dumnealui unde suntem 16 persoane. Sperăm ca până în luna septembrie să avem studiul de fezabilitate pentru noul terminal. Este un terminal de 8500 de mp unde este și T2 care a fost făcut de fosta administrație și este încă în garanție și nu putem să-l demolăm așa cum ne-am fi dorit. Vom avea la final un aeroport modern de 10.000 de mp. Cred că vom face față tuturor cerințelor cu cei 10.000 de mp”, a declarat președintele CJ Suceava.

El a anunțat că se află în discuții cu Banca Europeană de Investiții pentru finanțarea proiectului.

„Purtăm discuții și spun în premieră: am fost la Sighetul Marmației acum o lună de zile unde m-am întâlnit cu reprezentanți ai Băncii Europene de Investiții. Cel mai probabil voi avea o deplasare să discut cu cei de la BEI fiindcă noul terminal va fi finanțat, în acest moment, prin Banca Europeană de Investiții. Dacă nu, în septembrie lansăm licitația și-l facem din buget propriu și ne vom pregăti și vom arăta sucevenilor că se poate face performanță în administrație”, a precizat Șoldan.

El a precizat că investiția va fi finalizată în decurs de 18 luni de la semnarea contractului.

„Un nou terminal, de fapt un nou aeroport cum îmi place mie să spun, va fi finalizat în 6 luni proiectarea, 12 luni execuția, pe structură metalică și sticlă. La final veți găsi o altă poartă de intrare în Bucovina, așa cum merităm noi cei de aici”, a declarat președintele CJ Suceava.

Gheorghe Șoldan a subliniat că nu poți promova Bucovina când primul contact al unui turist care vine la aeroport este cu un contaniner.


Intră acum și în grupul de