Gheorghe Șoldan, ferm: Nu m-au votat 130.000 de suceveni ca să stau cu capul plecat la cei din București, ci pentru că le-am promis implicare, responsabilitate și un alt mod de a face administrație


Intră acum și în grupul de

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a declarat, miercuri, că după dezastrul provocat de inundațiile devastatoare din județul Suceava, a lansat cea mai amplă operațiune de sprijin pentru sinistrați din istoria recentă a județului.

„Împreună cu autoritățile locale, voluntarii, firmele private, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților și alte consilii județene din țară, lucrăm fără oprire pentru a reda speranța celor peste 2.500 de oameni afectați din localitățile Broșteni, Ostra, Stulpicani lovite de viiturile din noaptea de 27 spre 28 iulie”, a spus președintele CJ Suceava.

El a declarat că pagubele estimate se ridică la aproximativ 80 de milioane de euro, o sumă imensă care reflectă amploarea tragediei: 97 km de drumuri județene distruse, 37 de poduri prăbușite, sute de case afectate sau pierdute complet și, din păcate, trei vieți curmate.

„Nu m-au votat 130.000 de suceveni ca să stau cu capul plecat la cei din București, ci pentru că le-am promis implicare, responsabilitate și un alt mod de a face administrație”, a spus președintele Șoldan.

El a reamintit că a fost alocată deja suma de 4 milioane de lei din fondul de rezervă al Consiliului Județean Suceava pentru Broșteni, Ostra și Stulpicani, iar solidaritatea altor județe, precum Galați, Timiș, Vâlcea, Mehedinți și Ialomița, care au contribuit cu 2,6 milioane de lei, arată că județul Suceava nu este singur.

Președintele CJ a subliniat că în acest efort de refacere a zonei afectate au fost mobilizați sute de pompieri, peste 100 de utilaje, voluntari și societăți private care lucrează zi și noapte pentru a curăța gospodăriile, a reface infrastructura și a distribui ajutoare.

„Nu este momentul pentru poze sau circ politic. Oamenii din Broșteni și din alte localități afectate au nevoie de fonduri și de sprijin concret, nu de promisiuni. Deși apreciez prezența doamnei ministru Diana Buzoianu la Broșteni și promisiunile premierului Ilie Bolojan, am spus-o clar: cu 30.000 de lei nu construiești o casă, poate doar un gard. Vom reconstrui ce s-a distrus, cărămidă cu cărămidă, și vom lua măsuri pentru a preveni, pe cât posibil, astfel de tragedii în viitor”, a declarat Gheorghe Șoldan.

El a reluat apelul la solidaritate astfel că  împreună, cu sprijinul comunității, al primarilor, al antreprenorilor și al voluntarilor, să fie transformat Broșteniul într-un șantier al solidarității.

„Le mulțumesc tuturor celor care s-au alăturat, de la preotul Alexandru Lungu, care a fost alături de noi, până la cetățenii simpli care au donat timp, resurse sau materiale. Sucevenii nu sunt singuri, iar noi, la Consiliul Județean, vom face tot ce ne stă în putință pentru a le reda normalitatea”, a concluzionat Gheorghe Șoldan.


Intră acum și în grupul de