Intră acum și în grupul de
Din iulie 2008 organizaţia culturală Europa Authentica a organizat o serie de expoziţii intitulate „Arta contemporană din statele membre ale Uniunii Europene”. Fiecare expoziţie a fost dedicată unei anumite ţări din UE şi a fost organizată împreună cu departamentele de cultură ale statelor care au expus. Aceste expoziţii îşi propun să arate diversitatea culturală şi bogăţia Europei şi să ofere vizitatorilor galeriei de artă Opera din Budapesta oportunitatea de a se familiariza cu arta din diferite ţări.
Marele vernisaj de pe 9 mai va fi primul eveniment care va pune în valoare artiştii talentaţi şi creativi de artă contemporană cu toate particularităţile celor 27 de state membre într-un aranjament special prezentat de Opera Gallery din Budapesta. Evenimentul va fi inaugurat de Tibor Szőnyi, directorul galeriei de artă Opera din Budapesta, Istvan Havadi Nagy, profesor de estetică şi László Logoda, directorul departamentului UE din Ministerul Educaţiei şi Culturii.
La manifestarea de închidere de pe 6 iunie juriul organizaţiei culturale Europa Authentica va anunţa numele celor doi artişti care vor primi premiile „Magister Artis” şi „Artis Laudabilis”.
Artiştii care expun lucrări la această expoziţie sunt:
1. Maria Onyegbule (UK)
2. Iaian Andrews (UK)
3. Oliver Ruora (Spain)
4. Alejandro Martinez Ruiz (Spain)
5. Chausse Robert (France)
6. Gerard Francis (France)
7. Mario Julio Faustino (Portugal)
8. Sandra Costa Bras (Portugal)
9. Walter Girotto (Italy)
10. Carlo Alberto Palumbo (Italy)
11. Patrizia Gucci (Italy)
12. Rosanna Borzelli (Italy)
13. Aurora Mazzoldi (Italy)
14. Mette Enoe (Denmark)
15. Aase Lind (Denmark)
16. Rom Lammar (Luxembuorg)
17. J.S. (Czech Republic)
18. Romana Hrnčířová (Czech Republic)
19. Hana Grosova (Czech Republic)
20. Miroslava Sevcik (Slovakia)
21. Viliam Sulik (Slovakia)
22. Rebeka Rodosek (Slovenia)
23. Keith Balzan (Malta)
24. Tora Mynro (Romania)
25. Constantin Severin (Romania)
26. Diamantis Stagidis (Greece)
27. Nikos Nikopoulos (Greece)
28. Embassy (Cyprus)
29. Wolf Werdigier (Austria)
30. Rene Stessl (Austria)
31. Wanda Spirit (Austria)
32. Andreas Zimmermann (Germany)
33. Sirje Protsin Petersen (Estonia)
34. Raimonda Grieksaite (Lithuania)
35. Milena Liutkute (Lithuania)
36. Dalia Docksaite (Lithuania)
37. Vaidotas Bakutis (Lithuania)
38. Dita Luse (Latvia)
39. Barbara Palka Winek (Poland)
40. Johan Wahlstrom (Sweden)
41. Bengt Strand (Sweden)
42. Risto Kajo (Finland)
43. Kaj Soderlund (Finland)
44. Muriel van Marion Kasmin (Netherlands)
45. Toon Diepstraten (Netherlands)
46. Vivien Kabar (Hungary)
47. Tibor Szonyi (Hungary)
48. Pauline Byrnes (Ireland)
49. Liliana Trinajstic (Ireland)
50. Nenko Bojenov Balkanski (Bulgaria)
51. Mireille Dubois (Belgium)