Intră acum și în grupul de
Numeroase persoane au asistat, vineri, la dezvelirea, în parcul central al municipiului Suceava a bustului artistului plastic sucevean Dimitrie Loghin.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2023/10/391703594_890068345816195_192545418424870288_n-1024x744.jpg)
Potrivit primarului Ion Lungu, bustul a fost realizat la solicitarea fiicei sale, profesor Viorela-Victoria Braicu, și a fost realizat și donat gratuit municipalității de sculptorul Augustin Asimionesei.
Primarul a remarcat că la această acțiune a fost o prezență de destul de numeroasă, ceea ce arată aprecierea oamenilor de cultură suceveni față de cel care a fost Dimitrie Loghin.
„Vom realiza în Parcul central o Alee a Artiștilor, fapt pentru care am solicitat doamnei președinte a Uniunii Artiștilor Plastici Suceava, Camelia Sadovei, numele unei personalități de cultură sucevene la care să-i realizăm bustul anul viitor”, a precizat Ion Lungu.
Intră acum și în grupul de