Suceava Jazz Fest revine cu ediția a II-a la Cetatea de Scaun. Line-up internațional și tribut adus Ancăi Parghel


Intră acum și în grupul de

După o primă ediție de succes care a adunat peste 600 de iubitori de jazz, Suceava Jazz Fest revine cu o a doua ediție, programată pentru 24 și 25 iulie 2026, în cadrul istoric al Cetății de Scaun a Sucevei.

Festivalul promite două zile pline de muzică live, improvizație și emoție într-unul dintre cele mai spectaculoase spații culturale din Bucovina. Evenimentul este inspirat și de spiritul Ancăi Parghel, una dintre cele mai importante voci ale jazzului românesc, originară din Bucovina.

Line-up Ediția a II-a:

  • Sorin Zlat – pianist, compozitor și orchestrator cu o carieră internațională impresionantă, deținător a peste 20 de premii naționale și internaționale, inclusiv Marele Premiu la Jacksonville Jazz Piano Competition, Montreux Jazz Festival și Europafest.
  • Emil Bîzgă – trompetist american de origine română, acompaniat de frații Parghel într-un moment special dedicat moștenirii artistice a Ancăi Parghel.
  • Andra Botez Quintet – combinație de sensibilitate vocală, swing, cool jazz și fuziune modernă.
  • PANIKA (USA) – jazz contemporan din New York, cu accente balcanice.
  • Șubi Tuba – energie de fanfară jazz inspirată din stilul New Orleans.
  • RC & The Melody Makers – Pop Goes Jazz – reinterpretări creative ale hiturilor pop într-o cheie jazz.

Festivalul își propune să ofere o experiență culturală autentică, reunind artiști internaționali și locali de top într-un cadru istoric unic.

„Jazz-ul înseamnă libertate, improvizație și emoție. La Suceava capătă un sens aparte”, transmit organizatorii.

Biletele sunt deja disponibile online pe platforma https://www.ambilet.ro/bilete/suceava-jazz-fest-editia-ii-771658/


Intră acum și în grupul de