Zilele Sucevei 2013: 21-24 iunie. Vezi programul complet al manifestarilor

Evenimentul Zilele Sucevei 2013 care se va desfăşura în perioada 21-24 iunie, în parcarea Iulius Mall Suceava, îi va aduce pe scenă pe unii dintre cei mai talentaţi artişti români: “Timpuri Noi”, Leo Iorga, Cristian Pomohaci, Alessia, Ion Suruceanu, Alex Velea ş.a.

Zilele Sucevei 2013 se vor desfăşura după următorul program:
           
Parcare Iulius MALL

Vineri, 21 iunie:                                                                

  • Ora 16:00 – muzica populară – Solisti: Alexandru Recolciuc,  Ionel Coca, Ionela Popescu,  Gheorghiţă Ciot, Dorel Ionel.
  • Ora 18.00 – muzica usoara – Cristian Munteanu; concert rock  “Crosside”; Recital – Lucian Darie (Vocea ROMANIEI)& DJ Jacky;

Sambata, 22 iunie:

  • Ora 16:00 – muzica populară – Ansamblul “Clopotelul” din Comanesti;
  • Ora 18.00 – Trupele de dans “Don`t Touch” şi Scoala 9; Davido Cezari, DJ Vlado &  Dance Generation (Romanii au talent); Trupa de dans “K-lypso”; “Trupa 9”; Sorin Ursan (Romanii au talent); Concert  Leo Iorga & Adi Ordean(PACT- fostul COMPACT); Concert  “DAGGU Project” (Germania); Concert – ALESSIA.

Duminica, 23 iunie:

  • Ora 16:00 – muzica populară – Grupul de copii “Balada” Suceava condus de maestrul George Sarbu; Ansamblul “Rapsodia  Bucovinei”  condus de dirijorul Ovidiu Svart , coregrafia Liviu Condurache; Solisti: Tatiana Harabagiu; Lucian Motoveleţ; Madalina Senciuc; Gabriela Teişanu; Concert cu interpretul de muzica populară  Anton Achitei.
  • Ora 18.00 – Formaţia latino “Los Anonimos”; “Boom Dance “ – dans sportiv şi de societate; Formatia  “Artis Band”; Concert extraordinar  Ion Suruceanu (Republica Moldova); Concert – Alex Velea;
  • Ora 22:00 – FOC DE ARTIFICII   

Luni, 24 iunie:

  • Ora 15.30 – “Cupluri de Aur” – acordarea de diplome cuplurilor care sarbatoresc “nunta de aur”;
  • Ora 16:00 – Muzica Populara
  1. Ansamblul Scolii Populare de Arta “Ion Irimescu”  Suceava: Doina si Ciprian Petroaie, Roxana Sava, Petronela Petruneac, Florentina Moldovan, Andreea Chiselita, Alexandru Recolciuc, Marius Zgaianu.
  2. Concert cu interpretul de muzica populara Cristian Pomohaci: Calin Brateanu, Laura Haidau, Constantin Atodiresei, Lucian Motovelet, Nicoleta Cojocaru Sarafim si Radu Sarafim
  3. Ansamblul “Ciprian Porumbescu”

Solisti:  Margareta Clipa, Gheorghe Finis,   Sorin Filip, Lucica Păltineanu, Rodica Andronic, Nicolae Vieru, Adriana Bucevschi

Solisti instrumentali: Leonard Zama,  Dan Decebal Pitic, Constantin Pascal, Ionut Tanta, Dinu Croitoru, Adrian Semeniuc

Conducerea muzicala : dirijor Viorel Leanca

CETATE

Vineri, 21 iunie:

  • Ora 18.00 – Rock sucevean – Vor concerta cele mai bune trupe rock din Suceava: Mechanics, OKRA, Pegas, Odyssey.                             

Sambata, 22 iunie:

  • Ora 18.30 – Concert de muzică rock si hip hop, Ceilalti – hip hop, Bucovina;

Invitat special: Atac de Cord  –  Ucraina; Timpuri Noi; 

  • Ora 09.30-18.30 – Festivalul Medieval al “Cetatii de Scaun a Moldovei” (evenimentul se va desfăşura in Muzeul Satului Bucovinean), organizator – Ordinul Suveran al Sf. Ioan de Ierusalim.

Duminica, 23 iunie:

  • Ora 16.00 – muzica populară – Fanfara Todireşti si Ansamblul “Plaiurile Soloneţului” din Todireşti;
  • Ora 20.00 – Concert folk cu Walter Ghicolescu (Cenaclul Flacara) – Terasa Admiral Cetate;

CENTRU (esplanada Casei de Cultura)

Sambata, 22 iunie: 

  • Ora 17.00 – Ovidiu Svart (nai) si Mihaela Svart (vioara) – Café Concert; Trupa 9;

Duminica, 23 iunie:

  • Ora 17.00 – Johannes Onesciuc (pian), Richard Gagiu (pian).

IŢCANI (parcul Garii)

Sambata, 22 iunie:  

  • Ora 17.00 – program Fanfara municipiului Suceava

CENTRUL PENTRU PĂSTRAREA TRADIŢIILOR BUCOVINENE

Vineri, 21 iunie – luni 24 iunie:

  • Târgul meşterilor populari;

Vineri, 21 iunie:

  •  ora 16.00 – Fanfara municipiului Suceava;

Sambata, 22 iunie:

  • ora 14.00 – Ansamblul “Clopotelul” din Comanesti;

Duminica, 23 iunie:

  • ora 14.00 – Fanfara Todireşti si Ansamblul “Plaiurile Soloneţului” din Todireşti;

Luni, 24 iunie:

  •  ora 16.00 – Ansamblul Şcolii Populare de Artă “Ion Irimescu” Suceava

“Iana Sanziana si Casa Bucovineană” (sărbătorirea Zilei Internaţionale a Iei), organizatori –  S.C. Crai Nou şi S.C. ACCES TRAVEL S.A.

Talcioc Cultural

Duminica, 23 iunie:

  • Ora 17.00 – Spectacol de TEATRU, adaptare dupa “Ursul” si “Cerere în căsătorie” de A.C.Cehov.

Interpreteaza actorii: Simona Vlad-Sabie, Florin Şerbănescu, George Creţu.

Regie: Florin Şerbănescu, scenografie şi decoruri: Gonda Tamira Cojocariu