Laureații Festivalului-concurs „Comori de suflet românesc”, ediția 2017

Juriul Festivalului-concurs județean de folclor „Comori de suflet românesc”, care s-a desfășurat la Câmpulung Moldovenesc în intervalul 28 – 30 iulie a.c., în cadrul Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, a desemnat laureații ediției din acest an.

Astfel, în urma notelor acordate, juriul, format dr. Constanța Cristescu, etnograf Eutasia Rusu, coregraf Alina Irimia, prof. Petre Horvat, prof. Petru Oloieru și prof. Romeo-Constantin Grosu, a stabilit următorul clasament pe secțiuni:

Formații consacrate

Premiu de Excelență – Ansamblurile folclorice „Florile Bucovinei” Rădăuți și „Arcanul” Fundu Moldovei, Grupurile folclorice „Arcanul bătrânesc” Frătăuții Noi, „Obcina Stânișoarei” Mălini și Arcanul Pârteștii de Jos, Grupurile vocale „Bucovina” Calafindești și „Altița” Bilca, Formația de jocuri bărbătești „Trilișești” Iaslovăț;

Ansambluri folclorice – Așezăminte culturale

Locul I – „Pădurețul” Cacica, Locul II – „Siretul” Siret, Locul III – „Fântânița” Fântânele;

Ansambluri folclorice – Copii

Locul I – „Poienița” Poiana Stampei, Locul II – „Brădetul” Horodnic de Jos, Locul III – „Moștenitorii Bucovinei” Gura Humorului;

Formații de obiceiuri de peste an – Așezăminte culturale

Locul I – „Muntenii Broștenilor” Broșteni, Locul III – Formația de obiceiuri Baia;

Grupuri folclorice – Așezăminte culturale

Locul I – „Cetina” Vama și „Străjăncuța” Straja, Locul II – „Ciobănașul” Dolhasca, Locul III – „Sălceanca” Salcea și „Străjerii” Dolheștii Mici;

Grupuri folclorice – Copii

Locul I – „Dor” Moara, Locul II – „Florile Burlei” Burla, Locul III – „Sălceanca” Salcea și „Străjerii” Dolheștii Mici;

Grupuri vocale – Așezăminte culturale

Locul I – „Flori de măr” Râșca, Locul II – „Bogdana” Bogdănești și „Dulce grai bucovinean” Costișa, Locul III – „Păstrătorii de tradiții” Marginea;

Grupuri vocale – Copii

Locul I – „Flori de merișor” Poiana Stampei, Locul II – „Costișanca” Costișa, Locul III – „Crizanteme” Pleșești;

Grupuri vocal-instrumentale – Așezăminte culturale

Locul I – „Piatra Șoimului” Câmpulung Moldovenesc, Locul II – „Dor bucovinean” Siret, Locul III – „Flori de mălin” Mălini, „Pădureanca” Zamostea și „Flori de colț” Ostra;

Grupuri vocal-instrumentale – Copii

Locul I – „Noițele” Bogdănești;

Formații de jocuri populare de perechi – Așezăminte culturale

Locul I – „Plaiurile Pojorâtei” Pojorâta, Locul II – „Izvorașul” Liteni și „Luca Arbure” Arbore, Locul III – „Mănăstirenii” Mănăstirea Humorului;

Formații de jocuri populare de perechi – Copii

Locul I – Formația de copii Liteni și Formația de copii Arbore, Locul II – „Mugurașii” Hârtop și „Piatra Străjii” Pojorâta, Locul III – „Plaiuri Frumușene” Frumosu, „Fii Putnei” Putna și Formația de copii Gura Humorului;

Formații de jocuri populare pe generații – Așezăminte culturale

Locul I – Formația de jocuri pe generații Berchișești:

Formații ale minorităților – Așezăminte culturale

Locul I – Grupul folcloric „Kolomeika” Siret și Grupul vocal „Vocile Negostinei” Negostina;

Formații ale minorităților – Copii

Locul I – Formația de dansuri „Cervona Kalena” Negostina și Grupul vocal-instrumental „Izvorașul” Izvoarele Sucevei.

(Irina Lițu)