Intră acum și în grupul de
În perioada 07-08.06.2019 a avut loc la Suceava în incinta bazei sportive a Liceului cu Program Sportiv Suceava cea de a XVI-a ediție a Cupei Interetnice Bucovina.
La această activitate au participat minorități etnice din Bucovina reprezentând comunitățile ucrainene din Bălcăuți, ruși lipoveni din Fălticeni, romi din Gulia și germani din Rădăuți.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/06/CUPA-INTERETNICA-7-1024x681.jpg)
Pe lângă aceștia și-au mai dat concursul tineri din Republica Moldova și Ucraina Cernăuți.
Prima zi a fost dedicată de acum tradiționalului joc dintre membri administrației Regiunii Cernăuți și cei ai județului Suceava. Beneficiind de o echipă mai tânără dar și mai bine pregătită, oaspeții din Cernăuți au câștigat jocul cu scorul de 9-4. Revanșa acestui meci se va disputa la Cernăuți imediat ce condițiile organizatorice de acolo vor permite.
Cea de a doua zi a fost dedicată minorităților etnice ce au vorbit aceeași limbă: cea a fair-play-ului și a bunei dispoziții.
Turneul de fotbal pentru băieți dar și meciurile de kin-ball au fost cele mai aprig disputate. La băieți s-a impus în urma finalelor echipa tinerilor din Republica Moldova, urmată de cea a comunității rome de la Gulea și cea a Cernăuțiului. La fete activitățile au fost multe și diversificate, începând cu o jumătate de oră de fitness, antrenant și dinamic, iar mai apoi s-a trecut pe ateliere: tir cu arcul, airsoft, badminton, kin-ball, jocuri dinamice.
Totul s-a încheiat cu o festivitate de premiere în spiritul deja bine-cunoscut al Sportului pentru Toți, în care toți sunt câștigători, toți sunt premiați. Astfel, toți cei aproape 100 de participanți au primit diplome și medalii din partea organizatorilor: Asociația Județeană Sportul pentru Toți Suceava, Fundația ANA și Asociația Juventus.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/06/CUPA-INTERETNICA-1-1024x681.jpg)
Finanțatorul acestui eveniment a fost Federația Română Sportul pentru Toți.
Organizatorii au adus calde mulțumiri liderilor de grupuri etnice care țin aprinsă această flacără a bogăției multiculturale. Eforturile lor sunt lăudabile și de aplaudat.
Ca în fiecare an, la eveniment și-au adus contribuția un grup minunat de voluntari SPT care și-au pus amprenta asupra bunei desfășurări a activităților.
Intră acum și în grupul de