Intră acum și în grupul de
În seara de 26 iunie, Polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară, ce se deplasa pe strada Alexandru cel Bun din orașul Siret. La volanul mașinii se afla un bărbat de 44 de ani, având în calitate de pasageri o femeie de 47 de ani, ambii din județul Botoșani.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/03/%C8%9Big%C4%83ri-contraband%C4%83-autogara-r%C4%83d%C4%83u%C8%9Bi-2-1024x614.jpg)
În urma controlului efectuat în autoturism, într-o haină și sub scaunul pasagerului din dreapta față au fost găsite 73 pachete cu țigări, mărci diferite de comercializare, de proveniență duty-free.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „contrabandă”, țigările fiind ridicate în vederea confiscării și continuării cercetărilor.
Amintim că în Parlamentul Republicii Moldova a fost înregistrat un proiect de lege care interzice toate magazinele duty-free la intrarea în statul vecin.
Intră acum și în grupul de