Intră acum și în grupul de
Un incendiu a izbucnit, miercuri, la un operator economic cu profil de prelucrare a lemnului, în localitatea Sasca Nouă, din comuna Cornu Luncii.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Suceava, Slt. Alin Găleată, incendiul a fost anunțat la ora 17:14, iar la fața locului au intervenit Militarii Detașamentului de Pompieri Fălticeni, împreună cu lucrătorii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Cornu Luncii cu cinci autospeciale de stingere.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/01/4fe0d542-2549-423e-9da7-1f5c7bf87ca0.jpg)
La sosirea echipajelor, ardea parțial acoperișul unei hale de producție, cu pericol de propagare la întreaga clădire, cu o suprafață totală de aproximativ 1000 mp.
Cu toate acestea, pompierii au reușit să lichideze rapid focul, incendiul fiind stins la ora 18:25, salvând astfel restul halei de producție.
Flăcările au fost localizate și lichidate în limitele găsite, astfel că au ars doar 50 mp din acoperișul construcției și s-au degradat pereții interiori pe aproximativ 25 mp.
Cauza probabilă de izbucnire a fost jar sau scântei provenite din coșul de fum amplasat necorespunzător față de materialele combustibile, mai arată sursa citată.
Intră acum și în grupul de