Rezultate excepționale obținute de atleții CSM Dorna în anul 2021: Sportivii au cucerit 37 de medalii, Alexandru Prâsneac a stabilit record național, iar Claudia-Ionela Costiuc s-a calificat la Campionatul European și cel Mondial

Clubul Sportiv „Dorna” din Vatra Dornei a prezentat raportul privind rezultatele obținute în anul competițional 2021.

Profesorul-antrenor Cristian Prâsneac s-a arătat mai mult decât mulțumit de rezultatele discipolilor săi. „Chiar dacă a fost un an plin de pandemie, sportivii antrenații de mine au dus cu cinste municipiul Vatra Dornei la concursurile Naționale și Internaționale. Aș vrea să-i felicit și să le doresc baftă în anul 2022. Aș vrea să mulțumesc și celor care ne finanțează, respectiv Primăria Municipiului Vatra Dornei și Consiliul Local”, a declarat Cristian Prâsneac.

Raportul CSM Dorna, secția de Atletism, anul competițional 2021:

  • Campionatul Balcanic  Sala U 20 Sofia- Bulgaria
    • Costiuc Claudia Ionela – Vice-Campiona Balcanica cu stafeta de 4×400 metri
    • Medalie de bronz în proba de 800 metri
  • Campionatul Național  Sala U 20 26-27/02/2021 București
    • Alexandru Prâsneac record național în proba de 800 metri categoria Juniori 3
    • Costiuc Claudia-Ionela Vicecampiona Naționala în proba de 400 metri; medalie de bronz în proba de 800 metri
  • Campionatul Național Sala U 18 05-06/03/2021 București
    • Costiuc Claudia Ionela Campiona Naționala în proba de 800 metri; Medalie de bronz în proba de 400 metri
    • Pop Adelin Daniel Campion Național în proba de 1500 metri
    • Stafeta de 4×400 metri baieți Vicecampioana Naționala Pop Adelin, Kore Robert ,Covasneanu David și Prâsneac Alexandru
  • Campionatul Național Sala U 16 13-14/03/2021 Băcau
    • Prâsneac Alexandru Campion Național proba 1500 metri; Campion National proba 800 metri 
    • Negoița Dragos Campion Național proba 3000 metri; Vice-Campion Național proba 1500 metri
  • Campionatul Național de Copii  26-27/03/2021 București
    • Kore Denisa Campiona Naționala proba 800 metri
  • Campionatul Național 10 k 04/04/2021Timișoara
    • Vice-Campioni Naționali cu echipa Ihnatiuc Andrei ,Morosan Mihai-Alexandru și Pop Iulian
  • Campionatul Național de cros Juniori 2,3 Copii 1 și 2 10/04/2021 Botoșani
    • Negoița Dragoș Campion Național proba 4 km
    • Prâsneac Alexandru Vicecampion Național proba 4 km
    • Echipa băieți Campioni Naționali Negoița Dragoș,Prâsneac Alexandru ,Cristo Balint
  • Campionatul Balcanic de alergare montana 15/05/2021  Cămpulung Moldovenesc 
    • Vicecampioni Balcanici cu echipa României Juniori 1 baieți Ihnatiuc Andrei și Pop Iulian
  • Campionatul Național de Seniori și Tineret 04-05/06/2021 Cluj-Napoca
    • Costiuc Claudia-Ionela Vice-Campiona de Tineret în proba 800 metri. Reușeste barem pentru Campionatul European U 20 Tallinn-Estonia și Campionatul Mondial U20 Nairobi-Kenya
  • Campionatul Național U 16 10-11/07/2021 Craiova
    • Prăsneac Alexandru Campion Național proba 1500 metri; Campiona Național proba 800 metri
    • Negoită Dragos Campion Național proba 3000 metri; Campion Național proba 1500 metri Obstacole
    • Cristo Balint Medalie de bronz proba 1500 metri Obstacole
  • Campionatul Național U 18 16-17/07/2021
    • Pop Adelin Campion Național proba 800 metri; Vice-Campion Național proba 1500 metri
    • Prâsneac Alexandru Vicecampion Național proba 800 metri; Medalie de bronz proba 1500 metri
    • Covasneanu David Vicecampion Național proba 400 metri
  • Campionatul Național U 20 30-31/07/2021 Pitești
    • Prâsneac Alexandru Medalie de bronz proba 800 metri
    • Ihnatiuc Andrei Medalie de bronz proba 3000 metri
  • Campionatul Balcanic U 20 12-13//06 /2021  Istanbul -Turcia
    • Ihnatiuc Andrei Vice-Campion în proba 5000 metri
    • Costiuc Claudia-Ionela medalie de bronz cu stafeta 4×400 metri
  • Campionatul Balcanic U 18 14/08/2021 Kraljevo-Serbia
    • Pop Adelin Campion Balcanic proba 800 metri
    • Costiuc Claudia Ionela Vice-Campioana Balcanica proba 800 metri
  • Campionatul Național de alergare montana 19/09/2021 Câmpulung Moldovenesc
    • Ihnatiuc Andrei Campion Național categoria Juniori 1 distanța 8 km 
    • Echipa de Juniori 1 Vice-Campiona Naționala Ihnatiuc Andrei ,Moroșan Mihai și Kore Robert