Intră acum și în grupul de
În aceasta zi, de mare însemnătate istorică, la inițiativa d-nei director Corina BALAN, elevii de la Scoala Gimnaziala „Mihai Eminescu”, Bănești, precum și cei de la Scoala Nr. 1 din Stamate, au desfășurat o serie de activități cultural-artistice, sub atenta îndrumare a cadrelor didactice coordonatoare : PROF. Loredana BREZAN, PROF. Gheorghe CORNEA, PROF. Viorica LEONTE, PROF. Anișoara LUCANU, PROF. Cristina SABIE, PROF. Consuela AVRAMOAEI.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/01/271444323_3054946258094662_7338650126360571572_n.jpg)
Aceștia au interpretat poezii și cântece patriotice, au realizat colaje cu materiale informative despre Mica Unire, au urmărit ecranizări adaptate evenimentului, urmate de un program artistic, compus din 3 dansuri, susținut de ansamblul folcloric al celor doua unități școlare ( coord. ALINA Leonte).
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/01/271602200_377875687338106_5908793201557993314_n.jpg)
Festivitatea s-a încheiat cu nelipsita Horă a Unirii.
Intră acum și în grupul de