Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/08/WhatsApp-Image-2022-08-23-at-18.24.58.jpeg)
Accidentul dintre mocănița Huțulca și un autoturism de marți a fost provocat de o șoferiță care nu s-a asigurat la ieșirea din curte.
Potrivit primelor date din anchetă să stabilit că o tânără de 28 de ani din localitate a intenționat să iasă cu autoturismul VW Passat, din curtea locuinței sale, fără să se asigure.
Ajunsă pe linia ferată îngustă, paralelă cu drumul județean DJ 176 a fost lovită de locomotiva mocăniței care tracta un număr de 7 vagoane în care se aflau pasageri-turiști.
În urma impactului atât autoturismul cât și locomotiva au suferit avarii, dar nu au fost victime omenești. Roțile locomotivei, în urma impactului au ieșit de pe șinele căii ferate, fără a se răsturna.
În urma celor constatate, conducătorul autoturismului a fost sancționat contravențional pentru neacordarea priorității, cât și reținerea permisului de conducere.
Intră acum și în grupul de