Intră acum și în grupul de
Un echipaj rutier din cadrul Poliției Municipiului Rădăuți, care desfășura, duminică după amiaza, activități de supraveghere a traficului rutier pe strada Ștefan cel Mare din Rădăuți a oprit în trafic un autoturism care circula pe str. Ștefan cel Mare, având direcția de deplasare dinspre str. Piața Unirii spre Marginea.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/04/testare-alcoolemie-0.jpg)
La volanul autoturismului se afla un bărbat domiciliat în Rădăuți. Șoferul a fost supus testului cu aparatul etilometru, rezultând o alcoolemie de 1,18 mg/l alcool în aerul expirat. Șoferul a fost condus la Spitalul Municipal Rădăuți, unde, cu consimțământul său, i-au fost recoltate mostre biologice de sânge pentru stabilirea nivelului alcoolemiei.
Incidentul este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe,” conform prevederilor articolului 336 alineatul (1) din Codul Penal. Procedura de investigație va fi gestionată de către lucrătorii din cadrul Poliției Municipiului Rădăuți – Compartimentul Rutier.
Intră acum și în grupul de