Incident în Burdujeni: Bărbat agresiv imobilizat de poliție după un scandal în fața unui imobil


Intră acum și în grupul de

Secția de Poliție Burdujeni a fost sesizată, marți după amiaza, prin apel la 112 de către o locuitoare din municipiul Suceava, care a reclamat că un vecin provoacă scandal și lovește cu picioarele ușa de acces a imobilului său.

Polițiștii sosiți la fața locului au constatat că apelanta se afla în incinta imobilului, iar în fața ușii de acces se afla un bărbat care manifesta o stare de agitație, adresând injurii și cuvinte jignitoare la adresa acesteia. Din declarațiile apelantei, în jurul orei 17:20, bărbatul, cunoscut cu afecțiuni psihice, s-a prezentat la ușa sa și a început să o insulte fără motiv, iar în momentul în care aceasta a deschis ușa, a fost îmbrâncită.

Pe holul scării se aflau și doi vecini, care au încercat să-l calmeze pe individ, dar au fost și ei împinși. Nicio persoană nu a suferit leziuni vizibile și nu a solicitat intervenția unui echipaj medical.

Datorită stării de agitație persistente, bărbatul a fost imobilizat prin încătușare și condus la sediul Secției de Poliție Burdujeni. Ulterior, acesta a fost transportat la UPU Suceava și internat la Secția de Neuropsihiatrie, având antecedente de internări similare.

Poliția a întocmit un proces verbal pentru infracțiunea de „lovirea sau alte violențe”, cercetările fiind continuate de polițiștii de proximitate din cadrul Secției Burdujeni. Persoanele implicate au fost informate despre posibilitatea solicitării unui ordin de protecție provizoriu, dar au refuzat, primind formularul necesar pentru emiterea unui ordin de protecție.


Intră acum și în grupul de