Acasă Social Bărbat din Arbore s-a urcat beat la volan pentru a-și duce soția...

Bărbat din Arbore s-a urcat beat la volan pentru a-și duce soția în viteză la spital. El avea 1,43 mg/l alcool în aerul expirat


Intră acum și în grupul de

Luni, 10 august 2026, în jurul orei 12:07, polițiștii din Rădăuți au fost anunțați că la Spitalul Municipal a fost adusă, cu un autoturism Volkswagen, o persoană care necesita îngrijiri medicale, iar conducătorul auto se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Echipa operativă s-a deplasat la fața locului și l-a identificat pe un bărbat de 43 de ani, din comuna Arbore, aflat în curtea spitalului. Din discuțiile purtate cu acesta a reieșit că a consumat alcool pe parcursul dimineții, la domiciliu, împreună cu soția sa. La un moment dat, femeia a căzut în curte și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Bărbatul a decis să se urce la volan și a condus pe raza comunelor Arbore și Iaslovăț, a orașului Milișăuți și a municipiului Rădăuți, până la spital, pentru a-și transporta soția.

Polițiștii l-au testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 1,43 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cu consimțământul său, i-au fost recoltate două probe biologice de sânge, la interval de o oră, pentru stabilirea alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului


Intră acum și în grupul de