Foresta-Steaua, meciul pentru calificarea în optimile Cupei României. Steaua învinge la limită Foresta cu 2-1

Steaua s-a calificat în optimile Cupei României la fotbal după ce a învins, la limită, Foresta Suceava cu 2-1.

Foresta a avut o evoluție bună și a avut șansa să egaleze spre finalul partidei.

Meciul de joi seara a constituit și revenirea în echipa Stelei a căpitanului echipei, Mihai Pintilii, după trei luni de absență din cauza unei accidentări.

Steaua a înscris în minutul 9 prin Ov. Popescu la o acţiune pe cont propriu. Acesta îl depăşeşte în viteză pe Semeghin intră în care şi înscrie.

Min. 14, Achim aproape de majorarea scorului, dar mingea este scoasă în corner de fundașul central sucevean Alin Mutu.

Min 17 Foresta egalează prin Matei printr-un lob peste Niță și mingea a intrat în poarta Stelei

Min 24 Ov Popescu reia o minge în poartă, dar arbitrul asistent arată offside. Steliștii protestează arătând că a fost poziție corectă.

Steaua a atacat în valuri, dar Foresta a rezistat, iar rezultatul la pauză este de egalitate 1-1

A început repriza a doua fără nici o schimbare la pauză.

Min 46 Steaua marchează prin Aganovic după ce apărarea Forestei respinsese inițial o centrare a lui Enache și scorul devine 1-2.

Schimbare la Steaua în minutul 52. În locul lui Tudorie intră Denis Man.

Minutul 64, o nouă schimbare la Steaua. Intră Marius Enceanu și iese Chitoșcă.

Minutul 66, schimbare și la Foresta, în locul lui Lucian Dumitru, intră Avram.

Minutul 70, autorul golului Forestei, Marius Matei, înlocuit cu Vlad Bujor.

Minutul 72, Stănescu avertizat cu cartonaș galben pentru un fault la Enceanu.

Min 76, Mihai Pintilii, după o absență de trei luni de la Steaua, din cauza unei accidentări, intră în teren în locul lui Muniru. Pintilii a preluat și banderola de căpitan al echipei bucureștene.

Min 77, la Foresta intră Cerlincă în locul lui Drugă.

Minutul 85, Achim șutează puternic dar lovește bara porții Foresta.